Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Siódme sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Siódme sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Siódme sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Opracowanie Narodowego Planu Wprowadzenia Euro (NPWE), rozpoczęcie realizacji projektu współpracy twinningowej oraz powołanie dwóch Grup Zadaniowych to najważniejsze działania przedstawione w Sprawozdaniu Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro za okres od 1 października 2011 r. do 31 marca 2012 r., które zostało przyjęte 2 maja br. przez Komitet do Spraw Europejskich, 17 maja br. przez Komitet Rady Ministrów, a 24 maja br. zostało przekazane członkom Rady Ministrów. 

W okresie sprawozdawczym Pełnomocnik Rządu przekazał Narodowy Plan Wprowadzenia Euro (NPWE) do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów. Wcześniej dokument ten został przyjęty przez Radę Koordynacyjną (24.10.2011 r.) i Komitet do Spraw Europejskich (4.11.2011 r.).

W październiku 2011 r. rozpoczęto realizację projektu współpracy twinningowej Euro changeover in Poland ─ facilitating an efficient future transition to the euro in Poland pomiędzy Polską i Austrią, Holandią oraz Słowacją. Współpraca ta ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń ekspertów zagranicznych zaangażowanych w proces integracji walutowej w swoim kraju z przedstawicielami polskiej struktury organizacyjnej.

W październiku 2011 r. Rada Koordynacyjna powołała Grupę Zadaniową ds. Dostosowania Systemów Informatycznych w Administracji Publicznej oraz Grupę Zadaniową ds. Stabilności Finansowej, organy odpowiedzialne odpowiednio za przygotowanie wytycznych dla administracji publicznej w zakresie zmian w systemach informatycznych w związku z wprowadzeniem euro oraz zaproponowanie działań zapewniających stabilność polskiego sektora finansowego w związku z wprowadzeniem euro. Równocześnie, Rada Koordynacyjna dostosowała harmonogramy prac poszczególnych organów struktury do czasowego zmniejszenia intensywności praktycznych przygotowań do wprowadzenia euro.

W okresie sprawozdawczym Biuro Pełnomocnika Rządu kontynuowało swoją działalność. W serwisie internetowym Pełnomocnika Rządu www.euro.mf.gov.pl z częstotliwością miesięczną ukazywał się Monitor konwergencji nominalnej – przedstawiający stan wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht, a z częstotliwością roczną Monitor opinii publicznej – zawierający wyniki badań opinii publicznej na temat zagadnień związanych z wprowadzeniem euro w Polsce oraz Monitor konwergencji cyklicznej – przedstawiający aktualny stopień konwergencji realnej Polski ze strefą euro. W serwisie opublikowane zostały również inne analizy przeprowadzone przez Biuro, m.in. MF Working Paper pt. EMU: the (post-)crisis perspective. Literature survey and implications for the euro-candidates, zawierający obszerny, krytyczny przegląd literatury na temat kryzysu w strefie euro przygotowany z punktu widzenia państwa członkowskiego UE z derogacją oraz MF Working Papers pt. Excessive Imbalance Procedure in the EU: a Welfare Evaluation, ukazujący dobrobytowy koszt nałożenia na politykę gospodarczą ograniczeń wynikających z tzw. procedury nierównowag makroekonomicznych.

Więcej informacji na temat działań Pełnomocnika Rządu w okresie od 1 października 2011 r. do 31 marca 2012 r., znajduje się w najnowszym sprawozdaniu dostępnym w zakładce Pełnomocnik Rządu ds. Euro.