Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Szesnaste posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Euro

Szesnaste posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Euro

Szesnaste posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Euro

Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską informuje, że 8. grudnia br. odbyło się szesnaste posiedzenie Rady Koordynacyjnej.
Na posiedzeniu zostały zaprezentowane wnioski z przygotowanego przez NBP raportu pt. Ekonomiczne wyzwania integracji Polski ze strefą euro. Członkowie Rady omówili również zaktualizowaną strategię integracji Polski ze strefą euro, akcentującą warunkowość bezpośrednich korzyści z wprowadzenia euro oraz podkreślającą znaczenie podejścia przygotuj się i obserwuj (ang. get ready and see), uznanego za zdecydowanie bardziej adekwatne do obecnego etapu przygotowań do wprowadzenia euro niż popularne czekaj i obserwuj (ang. wait and see). Działania struktury organizacyjnej ds. przygotowań do wprowadzenia euro w Polsce wychodzą bowiem znacznie poza bierną obserwację rozwoju warunków zewnętrznych..

W trakcie spotkania podsumowano także bieżące prace Zespołów Roboczych i Grup Zadaniowych, w szczególności w zakresie realizacji projektów w ramach współpracy z Bankiem Światowym (Euro Adoption Technical Assistance). Spośród projektów opracowywanych przez Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski i Bank Światowy ukończone zostały analizy dotyczące bilansu na rachunku obrotów bieżących oraz optymalnego poziomu oszczędności, a w trakcie realizacji pozostają badania nad konkurencyjnością polskiego eksportu i elastycznością rynku produktów. Prowadzone analizy mają na celu wskazanie pożądanego kształtu polityki gospodarczej na drodze do wprowadzenia euro z uwzględnieniem zmieniających się uwarunkowań. Podczas posiedzenia podsumowano również działania struktury organizacyjnej odnoszące się do dostosowań administracji publicznej.