Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Szóste posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. Euro

Szóste posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. Euro

Szóste posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. Euro

Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską informuje, że 20 grudnia 2012 r. odbyło się szóste posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. Euro.

 

Podczas posiedzenia Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską przedstawił stanowisko w sprawie obecnego stanu prac nad strategią integracji Polski ze strefą euro. Pełnomocnik podkreślił, że wprowadzenie euro stanowi strategiczny cel Polski. Rząd niezmiennie postrzega przyjęcie wspólnej waluty jako korzystne, uznając, że główną przyczyną obecnego kryzysu w strefie euro był sposób prowadzenia polityki gospodarczej przez wybrane państwa członkowskie, nie zaś samo wprowadzenie euro.

 

Pełnomocnik poinformował, że biorąc pod uwagę skalę zmian w strefie euro za celowe uznano wstrzymanie dalszego procedowania przez organy Rady Ministrów, lecz nie przez Pełnomocnika i Jego Zespoły, nad Narodowym Planem Wprowadzenia Euro (NPWE) w wersji z 2011 r. W efekcie reform instytucjonalnych w Unii Europejskiej dokument ten wymaga bowiem znaczących uzupełnień. Wobec tego do końca 2012 r. Zespoły Robocze i Grupy Zadaniowe zakończą prace nad odpowiednimi raportami opisującymi harmonogram działań, które muszą zostać zrealizowane po wyznaczeniu daty przyjęcia przez Polskę euro. W przyszłym roku Zespół Roboczy ds. Dostosowań Prawnych, Zespół Roboczy ds. Makroekonomicznych oraz Grupa Zadaniowa ds. Stabilności Finansowej będą kontynuowały swój prace, celem przeanalizowania implikacji ww. zmian w strefie euro. Zakłada się, że umożliwi to aktualizację NPWE już w 2013 r.

 

Ponadto podczas posiedzenia Narodowego Komitetu omówiono aktualny stan prac międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej ds. wprowadzenia euro powołanej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2009 r. w sprawie powołania Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Euro, Rady Koordynacyjnej oraz Międzyinstytucjonalnych Zespołów Roboczych do Spraw Przygotowań do Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską. Członkom Komitetu zostały ponadto przedstawione kluczowe uzgodnienia z posiedzenia Rady Koordynacyjnej, które odbyło się 19 grudnia br.

Pliki do pobrania