Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Szóste sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Szóste sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Szóste sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Opracowanie Narodowego Planu Wprowadzenia Euro, rekomendacje Pełnomocnika Rządu w zakresie przygotowań do wprowadzenia euro w Polsce oraz rozpoczęcie prac nad zmianą rozporządzenia w sprawie powołania międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej ds. wprowadzenia euro – to tylko wybrane działania przedstawione w Sprawozdaniu Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro za okres od 1 kwietnia do 31 września 2011 r., które zostało przyjęte 7 listopada br. przez Komitet do Spraw Europejskich, 22 listopada br. przez stały Komitet Rady Ministrów, a 29 listopada br. zostało przekazane członkom Rady Ministrów.

W okresie sprawozdawczym najważniejszym zadaniem, które jest zarazem jednym z celów ustanowienia międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej ds. wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską, było przygotowaniu Narodowego Planu Wprowadzenia Euro (NPWE). Dokument koncentruje się na przedstawieniu zakresu niezbędnych działań dla wprowadzenia euro, wraz ze wskazaniem podmiotów odpowiedzialnych za ich realizację. Przedstawiono w nim również istotę zamiany złotego na wspólną walutę, główne zasady rządzące tym procesem oraz harmonogram działań przygotowawczych.

Opracowaniu NPWE towarzyszyło przygotowanie dwóch dokumentów uzupełniających pt.: Narodowa Strategia Komunikacyjna oraz Obszary wymagające zmian ustawowych w związku z wprowadzeniem euro w Rzeczypospolitej Polskiej. NPWE zostanie opublikowany w serwisie Pełnomocnika po przyjęciu przez Radę Ministrów.

W okresie obejmującym sprawozdanie odbyło się czwarte posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. Euro, na którym omówiono Rekomendacje Pełnomocnika Rządu w zakresie przygotowań do wprowadzenia euro w Polsce, których celem było m.in. wskazanie najważniejszych kierunków prac międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej ds. wprowadzenia euro w Polsce w okresie po zakończeniu opracowywania przez Zespoły Robocze wkładów do NPWE. Rada Koordynacyjna, podczas dziesiątego posiedzenia omówiła procedurę dalszych prac nad NPWE, przedyskutowała założenia optymalizacji prac struktury organizacyjnej oraz procedurę dostosowania do nich harmonogramów i regulaminów Zespołów Roboczych i Rady. Natomiast Zespoły Robocze, skupiały się na opracowaniu kompleksowych wkładów do NPWE oraz kontynuowały prace nad analizami doświadczeń państw członkowskich UE w zakresie przygotowań do wprowadzenia euro.

W okresie sprawozdawczym zainicjowano również prace nad powołaniem przez Radę Koordynacyjną Grupy Zadaniowej ds. Dostosowania Systemów Informatycznych w Administracji Publicznej oraz Grupy Zadaniowej ds. Stabilności Finansowej.

Biuro Pełnomocnika Rządu publikuje regularnie w serwisie www.euro.mf.gov.pl efekty prac analitycznych związanych z integracją walutową Polski ze strefą euro. W okresie sprawozdawczym, na początku każdego miesiąca, ukazywał się Monitor konwergencji nominalnej, przedstawiający stan wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht. We wrześniu ukazał się materiał uzupełniający do Monitora... pt. Wzrost częstotliwości zmian w zakresie wypełnienia kryterium stopy procentowej po roku 2008: wyjaśnienie.

W serwisie internetowym Pełnomocnika Rządu opublikowane zostały również inne analizy przeprowadzone przez Biuro i ww. strukturę organizacyjną, m.in. Euroopracowania zawierające analizę i wnioski płynące z doświadczeń państw Unii Europejskiej, które wprowadziły euro oraz MF Working Paper pt. Greek ricochet? What drove Poles' attitudes to the euro in 2009-2010 przedstawiający wyniki projektu badawczego Biura, obejmującego budowę modelu mikroekonometrycznego objaśniającego poparcie dla wprowadzenia w Polsce euro.

Więcej informacji na temat działań Pełnomocnika Rządu w okresie od 1 kwietnia do 31 września 2011 r., znajduje się w najnowszym sprawozdaniu dostępnym w zakładce Pełnomocnik Rządu ds. Euro.