Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

    Badania wspierające Raport NBP (2009)

    Badania wspierające Raport NBP (2009)

    Badania wspierające Raport NBP (2009)

    Opracowywaniu Raportu na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej (link do strony wewnętrznej) z 2009 r. towarzyszył proces badawczy, w ramach którego  pracownicy Narodowego Banku Polskiego oraz eksperci zewnętrzni z ośrodków akademickich, instytutów naukowych oraz instytucji administracji publicznej zrealizowali projekty badawcze, mające na celu pogłębioną analizę korzyści i kosztów związanych z przyjęciem przez Polskę wspólnej europejskiej waluty. Wyniki tych analiz były konsultowane w ramach cyklu seminariów odbywających się w NBP, podczas których prezentowano i poddawano pod dyskusje założenia metodologiczne oraz wyniki projektów, a następnie po uzyskaniu pozytywnej recenzji zostały opublikowane.

Michał Konopczak - Efektywność kanału finansowego a wygładzanie konsumpcji w strefie euro i w Polsce

Michał Konopczak - Efektywność kanału finansowego a wygładzanie konsumpcji w strefie euro i w Polsce

Michał Konopczak - Efektywność kanału finansowego a wygładzanie konsumpcji w strefie euro i w Polsce

Ocena bilansu uczestnictwa w unii walutowej wymaga oszacowania efektywności mechanizmów absorpcji szoków. Celem opracowania jest ocena efektywności kanału finansowego, w tym kanału rynku kapitałowego oraz kanału kredytowego. Analiza kanału rynku kapitałowego nawiązuje do podziału ryzyka (risk sharing), kanału kredytowego zaś do wygładzania konsumpcji (consumption smoothing).
W artykule przeprowadzono analizę empiryczną: badanie panelowe oraz badanie na poziomie pojedynczych krajów. Szczególny nacisk położono na analizę skuteczności mechanizmów absorpcji szoków w Polsce w kontekście przygotowań do wprowadzenia euro. Badanie wpisuje się w nurt literatury inspirowany artykułem Asdrubalego i in. (1996). Uzupełniono dorobek innych autorów wynikami dotyczącymi szerokiej grupy krajów UE dla lat 1995–2007.
Wyniki wskazują, że kanał kredytowy jest najsilniej oddziałującym mechanizmem absorpcji szoków na obszarze UE oraz strefy euro. Jego efektywności sprzyja coraz głębsza integracja finansowa, obejmująca wprowadzenie euro. Kanał finansowy oddziałuje skuteczniej na obszarach bardziej zintegrowanych ze sobą. W Polsce efektywność tego kanału jest relatywnie niska, a dominującą rolę odgrywa kanał kredytowy, tak jak w UE i w strefie euro.

Powiązane linki

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 02.09.2009 Data publikacji: 07.09.2012 15:43 Data ostatniej modyfikacji: 07.09.2012 15:43
Autor: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Euro Osoba publikująca: Agnieszka Szczypińska Osoba modyfikująca: Agnieszka Szczypińska
Rejestr zmian