«Powrót

KAS, CBŚP i Prokuratura udaremniły wyłudzenie 340 mln zł

KAS, CBŚP i Prokuratura udaremniły wyłudzenie 340 mln zł

KAS, CBŚP i Prokuratura udaremniły wyłudzenie 340 mln zł

Korytarz, funkcjonariusze z zatrzymanym mężczyzną
Schody, funkcjonariusze z zatrzymanym mężczyzną
  • W karuzeli podatkowej brały udział cztery polskie spółki – podmioty występujące o zwrot podatku VAT.
  • Łączna kwota fikcyjnej sprzedaży dokonana przez znikającego podatnika, tylko w jednym kwartale, wyniosła prawie miliard złotych.
  • Zatrzymano 5 osób, którym przedstawiono m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

„Dzięki wzorowej współpracy służb po raz kolejny zapobiegliśmy ogromnemu wyłudzeniu podatku VAT. Działania KAS i koordynacja pracy poszczególnych służb, pozwalają nam skutecznie walczyć z mafiami vatowskimi. Skupiamy się na walce ze zorganizowanymi grupami przestępczymi i uszczelnieniu systemu podatkowego, co daje wymierne efekty w postaci większych wpływów do budżetu państwa. W przypadku dochodów z VAT w 2017 roku mieliśmy wzrost o 30 mld w porównaniu do roku 2016. W 2018 roku dochody budżetowe z podatku VAT nadal rosną, w okresie styczeń-sierpień br. były wyższe o około 5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku" – powiedział wiceminister finansów, Szef KAS Marian Banaś.

Ścisła współpraca Krajowej Administracji Skarbowej, CBŚP i Prokuratury Regionalnej w Warszawie zapobiegła wyłudzeniu ponad 340 mln zł zwrotu nienależnego podatku VAT. Zatrzymano 5 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, usiłowania wyłudzenia podatku VAT oraz zarzut usiłowania oszustwa, za co może im grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Zorganizowana grupa przestępcza o charakterze międzynarodowym działała w latach 2015-2016. Jej członkowie zajmowali się obrotem drobnymi artykułami spożywczo-przemysłowymi, m.in. maszynkami do golenia, kawą, bateriami oraz słodyczami. Pracownicy firm wystawiali poświadczające nieprawdę i nierzetelne faktury VAT oraz dokumentowali fikcyjny zakres usług. W skład tzw. karuzeli podatkowej wchodziły cztery polskie spółki – podmioty występujące o zwrot podatku VAT, które dokonywały pozornych dostaw wewnątrzwspólnotowych do czeskich podmiotów oraz jedna polska spółka pełniąca role tzw. znikającego podatnika. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podmioty gospodarcze działały na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego oraz Czech i Słowacji.

Sprawę wyjaśniają policjanci z warszawskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie.

Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są kolejne zatrzymania.

«Powrót