«Powrót

KAS gościła delegację administracji skarbowej z Rumunii

KAS gościła delegację administracji skarbowej z Rumunii

KAS gościła delegację administracji skarbowej z Rumunii

Z-ca Szefa KAS Piotr Walczak podczas powitania z-cy Szefa Krajowego Zarządu Fiskalnego Bogdana Lari Mihei.
Widok na stół prezydialny, widoczni z-ca Szefa KAS Piotr Walczak, z-ca Szefa Krajowego Zarządu Fiskalnego Bogdan Lari Mihei i tłumaczka.
Widok na salę i uczestników spotkania.
Zdjęcie grupowe uczestników spotkania przed gmachem MF.
Wizyta na przejściu granicznym.
  • Przedstawiciele Krajowego Zarządu Fiskalnego (National Fiscal Authority – NAFA) i Generalnej Dyrekcji ds. Ceł przebywali w Polsce w dniach 5-6 czerwca 2018 r.
  • Delegacji rumuńskiej przewodniczył zastępca Szefa Krajowego Zarządu Fiskalnego Bogdan Lari Mihei, stronę polską reprezentował zastępca Szefa KAS nadinspektor Piotr Walczak.

Bezpośrednim impulsem do wizyty delegacji rumuńskiej były uzgodnienia pomiędzy Minister Finansów prof. Teresą Czerwińską a Ministrem Finansów Publicznych Rumunii Eugenem Teodorovici, podczas posiedzenia ECOFIN w Brukseli w dniu 25 maja br.

Zarówno w Polsce, jak i w Rumunii dokonano połączenia służby celnej z administracją podatkową, dlatego tematem rozmów pierwszej części spotkania był proces reorganizacji i konsolidacji rumuńskich i polskich administracji celnych i skarbowych, zastosowane rozwiązania organizacyjno-strukturalne i wymiana doświadczeń z dotyczących przygotowania reformy i zarzadzania zmianą. W dalszej części spotkania wiceminister finansów Piotr Walczak oraz przedstawiciele Departamentu Ceł przedstawili polskie doświadczenia w zarządzaniu graniczną kontrolą celną, w szczególności dotyczące współpracy polsko-ukraińskiej w prowadzeniu kontroli w jednym miejscu tzw. „wspólnej kontroli", która obecnie odbywa się po stronie polskiej na czterech z ośmiu przejść granicznych: Zosin-Ustiług, Krościenko-Smolnica, Budomierz-Hruszew, Dołhobyczów-Uhrynów.

Kolejnym obszarem zainteresowania delegacji rumuńskiej było zwalczanie przemytu na wschodniej granicy UE z zastosowaniem tzw. nieinwazyjnych technik kontroli, takich jak skanery i sprzęt RTG oraz z wykorzystaniem tzw. grup mobilnych. Strona polska zaprezentowała swoje dotychczasowe doświadczenia i osiągnięcia, do których przyczyniły się długofalowe inwestycje w wyszkolenie personelu i zakupy specjalistycznego sprzętu.

Drugiego dnia wizyty goście z Rumunii mieli możliwość przyjrzenia się funkcjonowaniu przejścia granicznego w Koroszczynie oraz terminala kolejowego w Małaszewiczach. Ta część wizyty stała się okazją do zebrania praktycznych doświadczeń w kwestiach szczególnie interesujących naszych partnerów z Rumunii: współpracy pomiędzy służbami celnymi na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej , zastosowaniu skanerów kontenerowych i kolejowych, roli grup mobilnych w rejonach przygranicznych.

Wizyta przedstawicieli wysokiego szczebla Krajowego Zarządu Fiskalnego i Generalnej Dyrekcji ds. Ceł Rumunii w istotny sposób wzbogaciła dotychczasową współpracę polsko-rumuńską w obszarze celnym o elementy praktyczne i umożliwiła zaplanowanie dalszych wspólnych przedsięwzięć o charakterze dwustronnym. Ma to szczególne znaczenie w kontekście udziału Rumunii i Polski w unijnym Projekcie CELBET (Grupa Ekspertów Celnych ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Granicy Lądowej EU) oraz planowanego na rok przyszły przejęcia przez Rumunię prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

«Powrót