«Powrót

Lubuska KAS wspierała CBŚP w operacji rozbicia gangu samochodowego

Lubuska KAS wspierała CBŚP w operacji rozbicia gangu samochodowego

Lubuska KAS wspierała CBŚP w operacji rozbicia gangu samochodowego

Na zdjęciu przód uszkodzonej furgonetki, w tle widoczne zaparkowane samochody.
  • Zabezpieczono kilkadziesiąt aut oraz setki podzespołów i części samochodowych.
  • Aresztowano jedenaście osób.
  • Wystosowano wnioski o zabezpieczenie majątku podejrzanych wartego ponad 5,5 mln złotych.

Rozbity w miniony wtorek gang samochodowy w Gorzowie Wielkopolskim i okolicach to efekt wielomiesięcznej pracy policjantów CBŚP. W działania te zaangażowani byli również lubuscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się kradzieżami samochodów. Grupa działała od co najmniej 2013 roku. Z ustaleń śledczych wynika, że jej członkowie mogli kraść samochody, nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Ich łupem padały samochody osobowe i dostawcze. Kradzione pojazdy były rozbierane w dziuplach znajdujących się pod Gorzowem Wlkp., a następnie po przeróbkach wprowadzane do użytku. Wstępnie straty oszacowano na blisko 3 miliony złotych.

Do przeszukań zaangażowano blisko 100 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, ponad 20 funkcjonariuszy Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp., tyle samo funkcjonariuszy z policji niemieckiej, a także z Komendy Wojewódzkiej Policji odpowiadających za współpracę międzynarodową. W związku z podejrzeniem prania brudnych pieniędzy oraz nieprawidłowościami w odprowadzaniu podatków, do działań zaangażowani zostali funkcjonariusze komórek dochodzeniowych i kontrolnych Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. Funkcjonariusze KAS sprawdzają w sprawie wątek ekonomiczny. Badana jest legalność działania firm, którymi kierował główny podejrzany w sprawie, w tym czy były one prowadzone zgodnie z przepisami prawa oraz skąd podejrzany miał pieniądze na inwestycje.

W ramach akcji zatrzymano 11 osób. Zabezpieczono 40 pojazdów o wartości około 2,5 mln złotych, przeszukano 11 mieszkań i biur na terenie Gorzowa Wlkp. W sprawę zaangażował się również Europejski Urząd Policji (Europol). Podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą usłyszał 102 zarzuty. Śledztwo w tej sprawie odbywa się pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim.

«Powrót