«Powrót

Podsumowanie projektu twinningowego wspierającego służbę finansową Ukrainy w obszarze celnym

Podsumowanie projektu twinningowego wspierającego służbę finansową Ukrainy w obszarze celnym

Podsumowanie projektu twinningowego wspierającego służbę finansową Ukrainy w obszarze celnym

Minister Walczak i dwie inne osoby przy stole prezydialnym
Uczestnicy spotkania - zdjęcie grupowe
Uczestnicy spotkania siedzą przy stole prezydialnym
  • 15 i 16 listopada w Kijowie, odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego oraz Konferencja podsumowująca efekty projektu twinningowego: Wsparcie dla Państwowej Służby Finansowej Ukrainy (PSF) we wdrażaniu Zintegrowanego Zarządzania Granicą (IBM) w obszarze zagadnień celnych.
  • W konferencji uczestniczył Podsekretarz Stanu, Zastępca Szefa KAS Piotr Walczak.

Projekt obejmował 3 komponenty: legislacja, w tym AEO i tranzyt (realizowany przez stronę niemiecką), zagadnienia operacyjne IBM (organizacja kontroli granicznej, wymiana danych pomiędzy służbami granicznymi - powierzony stronie polskiej), budowa systemu antykorupcyjnego (realizowany przez stronę litewską).

W konferencji wzięli udział szefowie administracji celnych uczestniczących w projekcie (Ukraina, Polska, Niemcy, Litwa), ambasadorowie Polski, Niemiec i Litwy, a także leaderzy projektu oraz poszczególnych jego komponentów.

Polska realizuje ten projekt w konsorcjum z Niemcami i Litwą od stycznia 2016r. Kończy się on w grudniu 2017.

Komponent prowadzony przez Polskę uważany jest za najważniejszą część projektu. Składa się z 9 działań koncentrujących się m. innymi na obszarach:

  • koordynacja współpracy pomiędzy służbami zaangażowanymi w kontrolę graniczną,
  • eliminowanie dublowania czynności,
  • usprawnienie wymiany informacji,
  • wzmocnienie systemu zwalczania przestępczości granicznej,
  • opracowanie strategii budowy wspólnej bazy  danych dla służb granicznych,
  • usprawnienie współpracy przy wspólnym wykorzystaniu wyposażenia kontrolnego.

Rozwiązania wprowadzane w wyniku projektu będą miały bezpośredni, korzystny wpływ na tempo i jakość funkcjonowania polsko-ukraińskich przejść granicznych (zapobieganie i zwalczanie przestępczości, uproszczenia, współpraca, wzmocnienie kontroli, zwalczanie korupcji). Wzmocnione zostaną podstawy do dalszej współpracy i usprawniania kontroli granicznej.

Rozwiązania te mają również na celu wsparcie dla modernizacji ukraińskiej administracji celnej, w tym kształtowania standardów jej działania zgodnych z postanowieniami Układu Stowarzyszeniowego oraz Umowy o Pogłębionej Strefie Wolnego Handlu pomiędzy UE i Ukrainą, które ułatwią w przyszłości współpracę oraz skuteczną i sprawną kontrole graniczną. Istotnym założeniem jest utrzymanie ważnej pozycji Polski we współpracy celnej UE z Ukrainą.

Projekt zakłada też wzmocnienie polsko-niemieckiej współpracy w sprawach celnych również w kontekście współpracy regionalnej w ramach Partnerstwa Wschodniego.

«Powrót