«Powrót

Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce - konferencja w MF

Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce - konferencja w MF

Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce - konferencja w MF

Na zdjęciu Szef KAS M.Banaś podczas wystąpienia, uczestnicy przy stole prezydialnym, widoczny slajd z tytułem konferencji Przeciwdziałanie szarej strefie
Na zdjęciu Szef KAS M.Banaś podczas wystąpienia
Na zdjęciu z-ca Szefa KAS P.Walczak podczas wystąpienia, widoczni uczestnicy konferencji.
Na zdjęciu dyrektor Dep. Kontroli i Analiz Ekonomicznych P. Krawczyk podczas wystąpienia
  • 8 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się konferencja nt. przeciwdziałania szarej strefie w Polsce, w ujęciu horyzontalnym i branżowym.
  • W spotkaniu uczestniczył Szef KAS Marian Banaś oraz przedstawiciele branż, które są szczególnie narażone na działalność szarej strefy.
  • Przedsiębiorcy pozytywnie ocenili zmiany związane z funkcjonowaniem nowej administracji skarbowej.

Konferencję współorganizowały Ministerstwo Finansów oraz Global Compact Network Poland.

Podczas konferencji przedstawiono raport Global Compact Network Poland „Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce" (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).

„Dobra kondycja budżetu państwa jest wynikiem uszczelnienia systemu podatkowego, które nie byłoby możliwe bez powstania KAS i bez współpracy KAS z przedstawicielami biznesu. Nasze cele są spójne. KAS stoi na straży finansów państwa a walcząc z szarą strefą ochrania uczciwy biznes" powiedział Szef KAS, wiceminister finansów Marian Banaś. Zaznaczył również, że widoczna na przestrzeni ostatnich kilku lat ewolucja oszustw podatkowych, szczególnie w obszarze podatku od towarów i usług, związana jest z powstaniem skomplikowanych i zorganizowanych mechanizmów o typowo przestępczym charakterze, w których udział biorą także zorganizowane grupy przestępcze.

Walka z szarą strefą w ujęciu horyzontalnym i branżowym
Zastępca Szefa KAS wiceminister finansów Piotr Walczak podkreślił, że działania KAS koncentrują się na wykrywaniu i eliminowaniu szarej strefy i walce ze zorganizowaną przestępczością ekonomiczną. „Dbamy, aby wszystkie podmioty miały możliwość funkcjonowania w warunkach uczciwej konkurencji. Zmiany widać już na rynku paliwowym, który się ucywilizował. Uczciwe firmy mogą na nim normalnie działać i osiągać zyski" - powiedział minister.

Dyrektor Departamentu Kontroli i Analiz Ekonomicznych w MF Przemysław Krawczyk omawiał wpływ stosowanych przez KAS nowoczesnych narzędzi informatycznych i analityki na ograniczenie szarej strefy w Polsce „Wdrażamy nowoczesne narzędzia informatyczne i wykorzystujemy schematy analityczne, które pozwalają nam na wykrywanie np. karuzel VAT i pustych faktury. Dzięki temu zmniejszamy u przedsiębiorców ryzyko prowadzenia transakcji z nieuczciwymi podmiotami. Analizujemy ryzyko i lepiej typujemy podmioty do działań kontrolnych" - podkreślił.

Współpraca z przedsiębiorcami
Dyrektor generalny Global Compact Network Poland Kamil Wyszkowski wskazał, że uczciwy biznes wspiera działania uszczelniające system podatkowy. Zauważył też, że bez współpracy administracji rządowej z etycznym, legalnym sektorem prywatnym walka z szarą strefą nie mogłaby się udać.

Przedstawiciele różnych branż i zrzeszeń pracodawców, szczególnie zainteresowanych zwalczaniem szarej strefy, pozytywnie ocenili efekty funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej. Wskazali też na celowość i potrzebę dalszego dialogu przedstawicieli biznesu i nowej administracji skarbowej np. w trakcie projektowania zmian legislacyjnych.

***

Było to kolejne spotkanie z cyklu tegorocznych wydarzeń współorganizowanych przez Ministerstwo Finansów i Global Compact Network Poland w ramach Programu „Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce 2014-2020".

«Powrót