«Powrót

Spektakularne uderzenie w przestępczość narkotykową

Spektakularne uderzenie w przestępczość narkotykową

Spektakularne uderzenie w przestępczość narkotykową

Pojemniki z zabezpieczoną substancją.
Worki z zabezpieczoną substancją.
Widok linii produkcyjnej.
  • Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego brali udział w akcji Stołecznej Komendy Policji, w trakcie której zlikwidowano magazyn, w którym przechowywano narkotyki oraz zatrzymano osoby podejrzane o udział w narkotykowym procederze.
  • Podczas akcji zabezpieczono setki kilogramów narkotyków, ponad tonę przejętych substancji chemicznych i urządzenia służące do produkcji środków odurzających.

To jeden z największych ciosów w przestępczość narkotykową w ostatnim czasie. Stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową wpadli na trop grupy przestępczej w marcu tego roku. Funkcjonariusze ustalili, że grupa może zajmować się przemytem narkotyków, handlem nimi, jak i ich produkcją.

Funkcjonariusze  Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego dołączyli do wspólnej akcji policjantów Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową KSP,  funkcjonariuszy innych wydziałów i policyjnych antyterrorystów. Podczas akcji funkcjonariusze weszli na teren kilku posesji, znajdujących się na terenie Warszawy, Józefowa oraz Łomianek, gdzie zatrzymali 7 osób.

Zabezpieczono samochód służący do przemytu narkotyków oraz zlikwidowano magazyn, w którym je przechowywano, kilka sztuk broni palnej, kilkaset sztuk amunicji, odznaki policyjne oraz kamizelki z napisem „Policja". Przejęto około 220 kg marihuany, 48 kg amfetaminy, ok. 90 litrów amfetaminy płynnej, z której można wyprodukować około 400 kg tego narkotyku, 4,5 kg kokainy oraz ponad tonę substancji chemicznych wykorzystywanych w produkcji narkotyków.

Funkcjonariusze zlikwidowali linię produkcyjną amfetaminy, która mieściła się w piwnicy na terenie warszawskiego Wawra. W budynku znajdował się metalowy reaktor o pojemności 750 litrów oraz ukryty był magazyn narkotykowych prekursorów. Zabezpieczono tam między innymi 675 litrów BMK, 400 kg formamidu, szkło laboratoryjne, taborety i czasze grzewcze, kwas solny, mrówkowy, inne odczynniki chemiczne oraz 2 pojemniki o pojemności 1000 litrów wypełnione częściowo odpadami poreakcyjnymi. Ilość tych substancji oraz pojemność reaktora świadczą o produkcji narkotyków na ogromną skalę.

Śledztwo w tej sprawie ma charakter międzynarodowy i prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone są także kolejne zatrzymania.

«Powrót