«Powrót

Spotkanie Komitetu Sterującego CELBET 2

Spotkanie Komitetu Sterującego CELBET 2

Spotkanie Komitetu Sterującego CELBET 2

Uczestnicy spotkania, widok na stół prezydialny.
Zbliżenie na stół prezydialny, widoczny minister Marian Banaś.
Zdjęcie zbiorowe uczestników spotkania.
  • 28 listopada 2018 r. w siedzibie Ministerstwa Finansów odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego Projektem Grupa Ekspercka CELBET 2 do spraw wschodniej i południowo-wschodniej lądowej granicy zewnętrznej UE.
  • Spotkanie odbyło się z udziałem szefów i wysokiej rangi przedstawicieli administracji celnych 11 krajów, Komisji Europejskiej, FRONTEX-u i OLAF-u.
  • W spotkaniu uczestniczył sekretarz stanu w MF, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.

Podczas wystąpienia otwierającego spotkanie, minister Marian Banaś przypomniał jak ważne w pracach grupy, jaką jest CELBET, jest opracowywanie standardów i norm, które pomogą osiągnąć efektywny i zrównoważony poziom ochrony zewnętrznej granicy UE. Ten ogólny cel CELBET staje się coraz ważniejszy, zarówno ze względu na tradycyjne i nowe wyzwania, takie jak np. potencjalne zagrożenia związane z utrzymującym się konfliktem na Ukrainie.

W czasie spotkania przedstawiono raport z pierwszych 6 miesięcy prac CELBET 2 i najważniejsze osiągnięcia ekspertów zaangażowanych w realizację Projektu. Dyskutowano także nad możliwymi przyszłymi kierunkami działań.

Szef KAS podkreślił, że osiągnięcie oczekiwanych wyników zależy w znacznej mierze od pracy CELBET, która została bardzo wysoko oceniona, nie tylko przez państwa zaangażowane w Projekt, ale także przez Komisję Europejską.

***

Czym jest CELBET?

Grupa Ekspercka „CELBET 2" do spraw wschodniej i południowo-wschodniej lądowej granicy zewnętrznej UE, specjalny zespół ekspertów ds. wschodniej i południowo-wschodniej granicy lądowej UE (CELBET) jest inicjatywą 11 państw członkowskich UE: Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Węgier, Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Głównym celem zespołu jest wzmocnienie i poprawa współpracy operacyjnej przy użyciu nowego sposobu pracy opartego na koordynacji operacyjnej, wymianie informacji i łączeniu zasobów ludzkich, a tym samym przyczynienia się do wdrożenia wspólnych przepisów celnych oraz polityki celnej.

Zespół ekspertów, pracujący pod nadzorem DG TAXUD, zapewnia wiedzę specjalistyczną i przedstawia wnioski oparte na praktycznych doświadczeniach z koordynacji operacyjnej i osiągniętych wyników w celu dalszej poprawy zarządzania operacyjnego wschodnią i południowo-wschodnią granicą lądową UE. Grupa reprezentuje wspólne interesy administracji celnych obsługujących lądowe przejścia graniczne na wschodniej i południowo-wschodniej granicy lądowej UE. Jej działania uwzględniają specyfikę 133 takich przejść.

Kontynuacja projektu (pod nazwą CELBET 2) oparta będzie na wykorzystaniu wyników i doświadczenia zdobytych w ramach obecnego projektu. Celem CELBET 2 będzie zagwarantowanie zrównoważonej ochrony dla całej UE poprzez zapewnienie najwyższej jakości kontroli celnej na zewnętrznej granicy lądowej UE.

Siedziba CELBET mieści się w Warszawie. Projekt finansowany jest w ramach Programu CUSTOMS 2020.

«Powrót