«Powrót

Spotkanie przedstawicieli administracji skarbowych Polski i Ukrainy w Gdańsku

Spotkanie przedstawicieli administracji skarbowych Polski i Ukrainy w Gdańsku

Spotkanie przedstawicieli administracji skarbowych Polski i Ukrainy w Gdańsku

Przedstawiciele delegacji w porcie na tle statku
Przedstawiciele delegacji rozmawiają w sali konferencyjnej.
Minister Piotr Walczak, Przewodniczący Państwowej Służby Finansowej Ukrainy Miroslav Prodan i Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Tomasz Słaboszowski w sali konferencyjnej.
Pies wraz opiekunem.
  • 23-24 października 2017 r. Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku gościła przedstawicieli Administracji Fiskalnej Ukrainy.
  • W spotkaniu wziął udział wiceminister finansów zastępca szefa KAS Piotr Walczak oraz Przewodniczący Państwowej Służby Finansowej Ukrainy Miroslav Prodan.  
  • Omawiano zagadnienia istotne dla polsko-ukraińskiej współpracy celnej, związane m.in. z realizowanym przez Polskę, Niemcy i Litwę projektem twinningowym "Wsparcie dla Państwowej Służby Finansowej Ukrainy (PSF) we wdrażaniu Zintegrowanego Zarządzania Granicą (IBM) w obszarze zagadnień celnych".

Rozmowy prowadzono w Krajowym Centrum RTG* Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo ponieważ stosowane są w nim unikalne w skali europejskiej rozwiązania techniczne, które Krajowa Administracja Skarbowa wykorzystuje do zabezpieczenia  zewnętrznych granic naszego kraju. Funkcjonariuszom celno-skarbowym z Ukrainy przedstawiono zadania i sposób działania Krajowego Centrum RTG oraz rolę jaką ta jednostka spełnia w polskiej Służbie Celno-Skarbowej. Omawiano również proces reformy służb celnych i skarbowych w Polsce (konsolidację w ramach Krajowej Administracji Skarbowej), sytuację na wspólnym polsko-ukraińskim odcinku granicy a także zagadnienia dotyczące walki z przemytem i przeciwdziałania naruszeniom przepisów celnych.

Ponadto naszym partnerom z Ukrainy przedstawiono kulisy działania unikalnego w skali kraju Działu Morskiego Zwalczania Przestępczości. "Dzisiejszy przemyt to nie tylko przemyt lądem, czy samolotami lecz również drogą morską. Z wiadomych powodów technologia odpraw morskich staje się coraz bardziej skomplikowana, dlatego też Krajowa Administracja Skarbowa wyposażona w specjalne łodzie patrolowe posiada możliwości by kontrolować wszelkiego rodzaju statki na naszych wodach terytorialnych" powiedział wiceminister Walczak.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Tomasz Słaboszowski podkreślił jak istotnym narzędziem w rękach KAS jest Krajowe Centrum RTG. "W Krajowym Centrum RTG prowadzimy obsługę analityczną zdjęć ze skanerów z całego kraju. Ponadto w ramach własnych zasobów pracujemy obecnie nad stworzeniem specjalnego programu, który samodzielnie będzie dokonywał ich identyfikacji. Uniknięcie zewnętrznych źródeł finansowania pozwoli nam przy tym zachować pełną niezależność i swobodę działania" –  zaznaczył.

Goście z Ukrainy odwiedzili również rejon gdańskiego Terminalu Kontenerowego gdzie zapoznali się z polskimi osiągnięciami w dziedzinie przeprowadzania odpraw celnych. Przedstawiciele pomorskiej KAS podzielili się wiedzą i doświadczeniem w zakresie wykorzystywania nowoczesnych środków kontroli w Porcie Morskim w Gdańsku.

Odrębną częścią spotkania była prezentacja pracy psa służbowego „Poli". W trakcie specjalnego pokazu wskazano zalety wprowadzenia do Służby Celno-Skarbowej tzw. „psów dualnych" (przeszkolonych do wykrywania przemytu zarówno tytoniu jak i waluty).


* Krajowe Centrum RTG – to funkcjonująca w ramach Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku komórka zapewniająca kompleksową koordynację i monitoring efektywności wykorzystania urządzeń RTG posiadanych przez Krajową Administrację Skarbową oraz wspierająca procesy zarządzania tymi zasobami w szczególności poprzez:

  • wsparcie techniczne i merytoryczne, w tym on-line, dla koordynacji i nadzoru wykonywania zadań kontrolnych z wykorzystaniem urządzeń RTG,
  • optymalizację procesów zarządzania urządzeniami skanującymi oraz wsparcie merytoryczne dla potrzeb strategicznego zarządzania procesem kontroli przy użyciu urządzeń RTG,
  • określanie jednolitych standardów kwalifikacji i umiejętności oraz podwyższanie poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej wykonujących zadania z zakresu interpretacji obrazów RTG do założonych standardów.
«Powrót