«Powrót

Zlikwidowane dwa nielegalne magazyny tytoniu i drukarnia opakowań

Zlikwidowane dwa nielegalne magazyny tytoniu i drukarnia opakowań

Zlikwidowane dwa nielegalne magazyny tytoniu i drukarnia opakowań

Funkcjonariusz KAS w nielegalnej drukarni opakowań do papierosów.
Funkcjonariusz KAS w nielegalnej krajalni tytoniu.
Funkcjonariusz KAS aresztuje osobę nielegalnie produkującą papierosy.
  • Dzięki wspólnym działaniom KAS, CBŚP i Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej została zlikwidowana drukarnia opakowań do papierosów i dwa magazyny, w których znajdowało się 11 ton tytoniu a także działająca krajalnia.
  • Zatrzymano 11 osób, z których 3 zostały tymczasowo aresztowane.
  • W przypadku wprowadzenia zabezpieczonego towaru do obrotu straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosły by blisko 8,8 mln zł.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Katowicach Wydziału w Bielsku-Białej wspólnie z funkcjonariuszami KAS ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej ustalili, że na terenie Bielska-Białej, Zasola Bielańskiego i Ligoty, dochodzi do przestępstw akcyzowych. Funkcjonariusze wkroczyli do dwóch hal magazynowych, gdzie ujawnili kompletną i działającą drukarnię opakowań do papierosów znanych marek tytoniowych oraz linię do wykrawania opakowań jednostkowych i zbiorczych.

W trakcie przeszukań pomieszczeń gospodarczych w Zasolu Bielańskim funkcjonariusze odkryli magazyn i działającą krajalnię, służącą do cięcia tytoniu. Zabezpieczyli tam 2 tony tytoniu. W kolejnych dwóch magazynach na terenie Bielska Białej i Ligoty ujawnili 4 tony prasowanych liści tytoniu, prawie 5 ton gotowej krajanki tytoniowej i ponad 180 tys. papierosów. Łączna wartość zabezpieczonych wyrobów tytoniowych oraz maszyn do ich produkcji to blisko 5 mln zł. Funkcjonariusze zabezpieczyli także ponad 600 tys. zł w gotówce na poczet przyszłych kar.

Funkcjonariuszy KAS i CBŚP wsparli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Komendy Miejskiej w Bielsku Białej. W ustaleniu miejsc przechowywania trefnych wyrobów pomógł pies śląskiej Służby Celno-Skarbowej, wyszkolony do wykrywania tytoniu oraz środków pieniężnych.

W związku ze sprawą zostało zatrzymanych jedenaście osób, w tym dwóch obywateli Armenii. W Prokuraturze Okręgowej w Bielsku-Białej podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych bez stosownych zezwoleń i opłacania podatków. Wobec trzech osób, w oparciu o wnioski prokuratury, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju, połączonego z zatrzymaniem lub zakazem wydania paszportu.

 

«Powrót