Porozumienie Szefa KAS i Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w sprawie nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin

Porozumienie Szefa KAS i Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w sprawie nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin

Porozumienie Szefa KAS i Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w sprawie nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin

Na zdjęciu Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś i Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski po podpisaniu porozumienia. W tle napis Krajowa Administracja Skarbowa
Na zdjęciu Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś i Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski podczas podpisywania porozumienia.
  • 20 marca 2018 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś i Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski podpisali porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie nadzoru nad przemieszczaniem i wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin.
  • Celem porozumienia jest skuteczna kontrola przywozu środków ochrony roślin do Polski.

Porozumienie określa ramy współpracy KAS i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), w szczególności w zakresie działań podejmowanych w przypadku nielegalnego przywozu, w tym przywozu podrobionych środków ochrony roślin.

W ramach współpracy PIORiN będzie udzielała KAS informacji w zakresie dopuszczenia do obrotu środków ochrony roślin. Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Roślin i Nasiennictwa będą, na wniosek organów KAS, oceniać towary mogące stanowić środki ochrony roślin, pobierać próbki i przeprowadzać badania laboratoryjne takich produktów. Będą też szkolić funkcjonariuszy i pracowników KAS oraz współpracować z organami KAS w zakresie analizy ryzyka związanego z wprowadzaniem na terytorium Polski nielegalnych i podrobionych środków ochrony roślin.

W razie podejrzenia albo stwierdzenia nielegalnego przemieszczania środków ochrony roślin, KAS będzie zwracała się do Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Roślin i Nasiennictwa o potwierdzenie podejrzeń lub określenie stanu faktycznego przesyłki. Będzie też przekazywała do Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa informacje o stwierdzeniu nielegalnego przywozu środków ochrony roślin oraz dane na temat importu.

Handel nielegalnymi środkami ochrony roślin jest zjawiskiem o dużej skali. Europol szacuje, że produkty te stanowią ok. 10% europejskiego rynku, natomiast w Europie północno-wschodniej nielegalne i podrabiane środki ochrony roślin mogą stanowić nawet ponad 25% rynku.

Stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin naraża zdrowie konsumentów, może również zniszczyć uprawę a także doprowadzić do skażenia środowiska. Nielegalny handel takimi produktami przekłada się na wielomilionowe straty Skarbu Państwa. Dlatego KAS angażuje się aktywnie w walkę z tym procederem, kontrolując przejścia graniczne, porty oraz sprzedaż środków ochrony roślin poza legalnymi kanałami dystrybucji. W 2017 r. KAS zatrzymała 2 985 l nielegalnych środków ochrony roślin, głównie przywożonych z Ukrainy.