«Powrót

Notatka ze spotkania komitetów audytu w sektorze publicznym z dnia 16 czerwca 2015 r.

Notatka ze spotkania komitetów audytu w sektorze publicznym z dnia 16 czerwca 2015 r.

Notatka ze spotkania komitetów audytu w sektorze publicznym z dnia 16 czerwca 2015 r.

W dniu 16 czerwca 2015 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się kolejne spotkanie komitetów audytu powołanych w ministerstwach na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych.  

Spotkanie poświęcone skuteczności komitetów audytu otworzyła Pani Izabela Leszczyna, Sekretarz Stanu, Przewodnicząca Komitetu Audytu w Ministerstwie Finansów. Pani Minister omawiając tematykę i program spotkania podkreśliła rolę komitetów audytu we wzmacnianiu dwóch podstawowych obszarów ich działalności, tj. kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w dziale/działach administracji rządowej. W związku z tym, że podstawowym celem spotkań przedstawicieli komitetów audytu jest wymiana informacji na temat metod wsparcia ministra w zapewnieniu funkcjonowania adekwatnej i skutecznej kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego, Pani Minister zachęciła do aktywnego udziału w dyskusji oraz wymiany doświadczeń w tym zakresie.

Prezentację wprowadzającą, poświęconą tematyce efektywności zarządzania w sektorze publicznym, przedstawiła Pani Katarzyna Szarkowska, Dyrektor Departamentu Polityki Wydatkowej, Członek Komitetu Audytu w Ministerstwie Finansów. Pani Dyrektor przypomniała jak należy rozumieć kwestię efektywności oraz efektywnego zarządzania, w kontekście głównych wyzwań administracji publicznej. Wskazała też rolę i zadania audytu wewnętrznego oraz komitetów audytu w ministerstwach, podkreślając znaczenie usytuowania komitetów dla realizacji ich celów w ministerstwie oraz w odniesieniu do jednostek w dziale. Pani Dyrektor przedstawiła również wnioski dotyczące głównych z dotychczasowych działań komitetów w zakresie kontroli zarządczej oraz audytu wewnętrznego, wynikające ze sprawozdań przekazanych Ministrowi Finansów. Postawiła również szereg pytań odnoszących się do czynników wpływających na skuteczność tych działań, które powinien zadać sobie każdy komitet audytu.

Następnie odbyła się część dyskusyjna, złożona z dwóch paneli. Pierwszy z nich odnosił się do praktyki działalności komitetów w zakresie kontroli zarządczej, zaś drugi dotyczył zagadnień audytu wewnętrznego.

W pierwszym panelu, moderowanym przez Panią Dyrektor Szarkowską, w charakterze Panelistów uczestniczyli: Pan Marek Kuciński - Członek Komitetu Audytu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pani Wioletta Chacińska - przedstawiciel Komitetu Audytu w Ministerstwie Sportu i Turystyki,  Pan Grzegorz Gołębiowski - Członek Komitetu Audytu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W drugim panelu, moderowanym przez Pana Adama Niedzielskiego, Dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich, Członka Komitetu Audytu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w charakterze Panelistów uczestniczyli: Pan Krzysztof Pakoński – Członek Komitetu Audytu w Ministerstwie Finansów, Pan Piotr Lis - Członek Komitetu Audytu w Ministerstwie Obrony Narodowej,  Pan Dagmir Długosz - Członek Komitetu Audytu w Ministerstwie Środowiska.

Wprowadzeniem do dyskusji na temat roli komitetu audytu na rzecz wsparcia skutecznego audytu wewnętrznego w dziale/działach była prezentacja Pana Dyrektora Niedzielskiego przedstawiająca doświadczenia Komitetu Audytu w Ministerstwie Sprawiedliwości w tym zakresie.

Paneliści omówili przykłady działań podjętych przez poszczególne komitety oraz poruszali zagadnienia, które w ich ocenie są istotne dla skuteczności komitetów audytu. Najważniejsze kwestie zasygnalizowane przez Panelistów oraz uczestników, którzy włączyli się do dyskusji, to:

  • Znaczenia komitetu audytu jako doradcy i istotnego ogniwa w procesach dotyczących kontroli zarządczej.
  • Pokazanie korzyści wynikających z kontroli zarządczej, w tym znaczenie rozliczalności kierowników jednostek z realizacji celów.
  • Rola komitetu audytu w odniesieniu do governancew kontekście zagadnień horyzontalnych.
  • Znaczenie komitetu audytu dla wzmocnienia audytu wewnętrznego, m.in. poprzez zwracanie uwagi na kwestię właściwego wykorzystywania informacji przygotowywanych przez audyt wewnętrzny.
  • Zależność pomiędzy jakością audytu wewnętrznego w dziale a skutecznością komitetu audytu, w tym zaufanie do informacji wytworzonych przez audyt.
  • Wpływ relacji minister – komitet audytu – audytor wewnętrzny na skuteczność zarówno komitetu jak i audytu wewnętrznego.
  • Wpływ zaangażowania przewodniczącego/przewodniczącej komitetu, a także zmiany osób pełniących tę funkcję oraz składu komitetu (liczba członków niezależnych w stosunku do zależnych) na skuteczność komitetu.
  • Rozważenie możliwości określenia wskaźników działalności dla komitetów audytu.

W trakcie dyskusji poruszono również znaczenie poziomu dojrzałości organizacji dla skuteczności komitetu audytu i audytu wewnętrznego.

Zwrócono również uwagę na rosnące znaczenie roli komitetów audytu w sektorze prywatnym.

Podsumowując dyskusję Pani Dyrektor Szarkowska podkreśliła trzy warunki mające wpływ na skuteczność audytu wewnętrznego oraz komitetu audytu:

  • dojrzałość organizacji, w tym rozumienie roli komitetu audytu i audytu wewnętrznego,
  • jakość audytu wewnętrznego, w tym kompetencje i zasoby komórek audytu wewnętrznego,
  • spójność i ciągłość działania organizacji oraz właściwe zarządzanie zmianą i wiedzą.

Uczestnicy podkreślili potrzebę kontynuacji spotkań komitetów audytu oraz pozytywnie odnieśli się do przyjętej formy spotkania.

Prezentacje do pobrania:

- warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 02.07.2015 Data publikacji: 02.07.2015 13:41 Data ostatniej modyfikacji: 12.05.2020 16:11
Autor: Departament Polityki Wydatkowej Osoba publikująca: Monika Kos Osoba modyfikująca: Paulina Pawlik
«Powrót