«Powrót

Finansoaktywni. Misja Budżet strzałem w dziesiątkę

Finansoaktywni. Misja Budżet strzałem w dziesiątkę

Finansoaktywni. Misja Budżet strzałem w dziesiątkę

Z radością informujemy, że druga edycja programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni. Misja: Budżet" cieszy się wielkim zainteresowaniem. Do rozdania zostały ostatnie zestawy edukacyjne dla uczniów i nauczycieli. Akcja powtarza w ten sposób sukces pierwszej odsłony „Finansoaktywnych: Misji Podatki" w edukacji finansowej młodego pokolenia.

Grafik promująca projekt Finansoaktywni. Misja Budżet na której widnieje logo akcji, rakieta kosmiczna oraz napis II edycja projektu edukacyjnego

Kilka słów o projekcie

„Finansoaktywni. Misja: Budżet" to projekt Ministerstwa Finansów dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Ma on zapoznać uczniów z pojęciem budżetu: od rodzinnego aż do budżetu państwa. Ideą programu jest również podkreślenie znaczenia płacenia podatków, które stanowią najważniejszą część dochodów państwa. Liczne kontakty ze strony szkół i zaangażowanie uczniów potwierdzają, że kształcenie młodzieży o budżecie i podatkach jest bardzo potrzebne.

Druga edycja projektu wystartowała 15 stycznia 2016 r. Zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Mimo że teraz mieliśmy do rozdania więcej pakietów dydaktycznych niż w poprzednim roku, kiedy uruchamialiśmy Finansoaktywnych, to po blisko dwóch miesiącach trwania programu rozdaliśmy już większość zestawów edukacyjnych!

Przezprogramy takie jak Finansoaktywni staramy się przekazać uczniom wiedzę o budżecie państwa i podatkach w sposób ciekawy i przystępny dla młodych umysłów. Zagadnienia finansowe przedstawiamy za pomocą pojęć, z którymi uczniowie spotykają się na co dzień – chociażby robiąc zakupy czy zarządzając swoim kieszonkowym. Chcemy pokazać młodzieży, że kwestie związane z ekonomią czy podatkami nie są wcale tak trudne, jak mogą się wydawać na pierwszy rzut oka. Serdecznie zachęcam wszystkich nauczycieli – zadbajmy wspólnie o edukację finansową młodego pokolenia!" – mówi Magdalena Swoboda-Młynarczyk z Biura Komunikacji i Promocji w Ministerstwie Finansów.

Ostatnie zestawy edukacyjne do rozdania

Zostało nam tylko ok. 50 zestawów, więc lepiej się spieszyć! Do programu można dołączyć, wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie). Na adres szkoły zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych opracowanych przez grono specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem. Zestawy można pobrać również z naszej strony internetowej (link otwiera nowe okno w innym serwisie). Wystarczy kliknąć „Pobierz materiały edukacyjne" i już młodzież może korzystać z pakietu wiedzy z zakresu budżetu państwa. Możliwość pobrania pakietów ze strony internetowej będzie dostępna również wtedy, gdy skończą się zestawy przeznaczone do wysyłki. W materiałach edukacyjnych znajdują się: plakat, karty do gry, animowany film, prezentacja PowerPoint, karta budżetowa, metryczka projektu inwestycyjnego oraz scenariusz lekcji. Na podstawie pakietu nauczyciele realizują zajęcia edukacyjne, a następnie wraz z uczniami mogą przeprowadzić debatę na temat zgłoszonych projektów inwestycyjnych i wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Zadaniem konkursowym dla uczniów jest opracowanie pomysłu na projekt inwestycji wraz z opisem oraz wskazanie, jakie korzyści przyniesie on społeczności lokalnej.

Zachęcamy do jak najszybszego zgłoszenia do Finansoaktywnych.

Jest też możliwość wzięcia udziału w konkursie – czekają fantastyczne nagrody!

Konkurs krok po kroku:

W I etapieuczniowie w trzyosobowych zespołach opracowują pomysł na projekt inwestycji i przygotowują jej opis. Następnie w trakcie debaty, która może być zorganizowana w klasie, szkole, bibliotece lub nawet w urzędzie gminy, zostaną wyłonione najlepsze prace, czyli te, które przekonają największą liczbę uczestników debaty. Z jednej szkoły może być zgłoszonych kilka prac, jednak nie więcej niż jedna z danej klasy. Nauczyciel zgłasza je do konkursu poprzez formularz konkursowy na stronie programu: www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie)

W II etapie Komisja Konkursowa Ministerstwa Finansów wybierze dziesięć najlepszych prac gimnazjalistów zgłoszonych ze szkół z całej Polski.

W III etapie zadaniem wybranych najlepszych dziesięciu zespołów będzie przygotowanie wizualizacji projektu inwestycji pod tytułem „Tu jest budżet". Forma może być dowolna: prezentacja multimedialna, praca plastyczna, makieta, film (techniki prezentacji mogą zostać połączone). Finaliści przedstawią swoje prace podczas finału konkursu w Ministerstwie Finansów, który zostanie zorganizowany w ramach dwudniowej wycieczki do Warszawy. W finale Komisja Konkursowa wyłoni trzy najlepsze prace, których autorzy otrzymają tablety. Dodatkowo uczniowie i nauczyciele z dziesięciu najlepszych zespołów otrzymają nagrody rzeczowe.

Dołącz do Finansoaktywnych! Aby dowiedzieć się więcej o projekcie oraz zapoznać się z materiałami edukacyjnymi programu wystarczy odwiedzić stronę www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Więcej informacji o programie udzielają:

Aneta Kwiecińska–Pieczykolan

e-mail: aneta.kwiecinska-pieczykolan@mf.gov.pl

tel. 22 694-49-31

Paulina Bruździak

e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl

tel.: (48 22) 544-05-12

«Powrót