«Powrót

Inwestycje, konsumpcja i podatki. Jak zrównoważyć finanse publiczne

Inwestycje, konsumpcja i podatki. Jak zrównoważyć finanse publiczne

Inwestycje, konsumpcja i podatki. Jak zrównoważyć finanse publiczne

  • Ścieżka dojścia do zbilansowania polskiego systemu finansów publicznych była jednym z tematów gospodarczego Kongresu 590 w Rzeszowie.
  • W debacie wzięli udział wiceminister finansów Leszek Skiba, b. wiceminister finansów prof. Elżbieta Chojna-Duch, prof. Alojzy Nowak z Narodowej Rady Rozwoju oraz główny ekonomista EY Marek Rozkrut.

Uczestnicy panelu rozpoczęli dyskusję od rysu historycznego nt. tworzenia budżetu i funkcjonowania finansów publicznych.

„Finanse publiczne to droga i miejsce nieustającej transformacji. W PRL to była fikcja, jednak obecny system wymaga zmian" ­– powiedział wiceminister Skiba. Dodał, że potrzebny jest mechanizm zarządzania zmianami w budżecie państwa.

Zmiany w podatkach w wolnej Polsce

Rozmawiano też o tym, jak zmieniły się finanse publiczne po upadku komunizmu. Wprowadzenie nowych podatków dochodowych oraz VAT było rewolucją dla budżetu państwa. Zmiany dotyczyły również wydatków państwa.

 „Pojęcie wydatków sztywnych bardziej zaciemnia obraz niż wyjaśnia prawdziwy stan finansów publicznych, bo każde wydatki mogą przestać być sztywne w horyzoncie kilku lat, po zmianie ustaw" – ocenił Leszek Skiba podczas dyskusji o wyzwaniach dla polityki budżetowej. Rozmówcy zgodzili się, że wzmocnienie planowania wydatków, szczególnie w perspektywie najbliższych lat, wyraźnie poprawi efektywność wydatków budżetowych.

Dla budżetu ważne jest otoczenie zewnętrzne

Kształtując budżet państwa należy wziąć pod uwagę uwarunkowania globalne.

„Nie ma żadnego kraju na świecie, który wiedziałby jak budżet powinien wyglądać. Państwo polskie zrobiło wiele w porządkowaniu budżetu, ale to temat do dyskusji, czy mogło zrobić więcej" – powiedział prof. Alojzy Nowak.

Dodał, że pieniądze budżetowe są najlepszymi pieniędzmi. Zdaniem profesora Nowaka, jeżeli chcemy inwestować w innowacje, to czekają nas ogromne wydatki, zwłaszcza że takie inwestycje Polska musi czynić na kolejne 20-30 lat.

«Powrót