«Powrót

Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie G20 w Baden-Baden

Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie G20 w Baden-Baden

Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie G20 w Baden-Baden

Logo G20-Germany 2017 na którym widać trójkolorowe skrzyżowane paski w tym napis
  • Wicepremier Mateusz Morawiecki będzie reprezentować Polskę na spotkaniu ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20.
  • Rozmowy na temat najważniejszych kwestii związanych z finansami i gospodarką światową odbędą się 17-18 marca br. w Baden-Baden, w ramach niemieckiego przewodnictwa w G20.
  • Grupa G20 skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble zaprosił wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego do udziału w szczycie G20 podczas lutowego spotkania ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego w Paryżu. To efekt pracy całego rządu.

Udział wicepremiera Morawieckiego w szczycie ministrów finansów to sukces Polski i kolejny krok w stronę zbliżenia naszego kraju do G20. Polska po raz pierwszy została zaproszona na tego typu wydarzenie.

„Zaproszenie Polski na szczyt G20 świadczy o rosnącej sile naszej gospodarki i naszej pozycji międzynarodowej. Polska będzie miała okazję wnieść swój wkład w dyskusje dotyczące globalnych regulacji w zakresie systemu finansowego, w tym w kwestię walki z unikaniem płacenia podatków, która jest priorytetem także polskiego rządu. Będzie to również okazja do prezentacji rosnącego potencjału gospodarczego naszego kraju" – podkreśla Mateusz Morawiecki.

Na Szczycie G20 w Baden-Baden zostaną poruszone kwestie dotyczące stanu gospodarki światowej, międzynarodowej architektury finansowej i systemu podatkowego, a także regulacji sektora finansowego, zarządzania globalnego i wsparcia dla Afryki. Spotkanie będzie poprzedzone rozmowami wiceministrów finansów G20 w dniach 15-16 marca, w których udział weźmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Nowak.

Grupa G20 skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. Stanowi ona forum dialogu nad kluczowymi wyzwaniami gospodarczymi. W styczniu br. wicepremier Mateusz Morawiecki był też gościem specjalnym konferencji przedstawicieli wysokiego szczebla ministerstw finansów i banków centralnych państw G20 w Wiesbaden, która dotyczyła cyfryzacji usług finansowych.

«Powrót