«Powrót

Minister Szałamacha w Łodzi o utworzeniu KAS

Minister Szałamacha w Łodzi o utworzeniu KAS

Minister Szałamacha w Łodzi o utworzeniu KAS

W czwartek 3 marca 2016 roku minister finansów Paweł Szałamacha spotkał się w Łodzi z pracownikami Izby Celnej, Izby Skarbowej oraz Urzędu Kontroli Skarbowej. Tematem spotkania było stworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, czyli konsolidacja w skali całego kraju Służby Celnej, Administracji Podatkowej oraz Urzędów Kontroli Skarbowej.Minister Finansów Paweł Szałamacha z przedstawicielami MF na spotkaniu z pracownikami administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej.
Na spotkaniu minister Paweł Szałamacha zaprezentował stan prac nad przyszłymi zmianami. Podkreślił także, że powołanie Krajowej Administracji Skarbowej to jeden z priorytetów Ministerstwa Finansów. Efektem reformy będzie stworzenie nowoczesnej i przyjaznej dla podatnika administracji, sprawnie pobierającej daniny publiczne i jednocześnie dbającej o bezpieczeństwo finansowe państwa.

Minister zapowiedział także, że korzyści z wprowadzonych zmian odczują zarówno indywidualni podatnicy, jak i przedsiębiorstwa. Działanie nowych urzędów będzie sprawniejsze i bardziej efektywne, a konsolidacja administracji będzie źródłem oszczędności dla budżetu państwa.

W trakcie spotkania goście (Ministrowi towarzyszyli wiceministrowie: Wiesław Jasiński oraz Marian Banaś) odpowiedzieli na szereg pytań dotyczących założeń reformy i zasad jej wprowadzenia. Pomogło to rozwiać wiele wątpliwości związanych z przyszłą konsolidacją służb skarbowych i celnych. Uczestnicy spotkania mieli też okazję do przekazania członkom Kierownictwa Ministerstwa Finansów swoich uwag i sugestii dotyczących proponowanych rozwiązań.

Jakie będą kolejne działania związane z tworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej? „Projekt ustawy powinniśmy opublikować do końca marca" – deklaruje minister Paweł Szałamacha. Następnie projekt wejdzie w etap konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Celem Ministerstwa jest, aby Sejm zajął się projektem ustawy w drugim kwartale 2016 roku. Wdrożenie zmian w funkcjonowaniu urzędów powinno z kolei rozpocząć się w drugiej połowie roku. W pełni funkcjonalna Krajowa Administracja Skarbowa zacznie działać od 1 stycznia 2017.

Łódzka wizyta to nie ostatnie spotkanie ministra finansów z funkcjonariuszami celnymi i pracownikami aparatu skarbowego. Planowane są kolejne spotkania w innych miastach wojewódzkich.

«Powrót