«Powrót

Ministerstwo Finansów nagrodziło finalistów programu „Finansoaktywni”

Ministerstwo Finansów nagrodziło finalistów programu „Finansoaktywni”

Ministerstwo Finansów nagrodziło finalistów programu „Finansoaktywni”

Zdjęcie grupowe laureatów programu edukacyjnego „Finansoaktywni. Misja: Uczciwie płacę podatki
 • 8 czerwca 2017 r. w Ministerstwie Finansów nagrodzono laureatów programu edukacyjnego „Finansoaktywni. Misja: Uczciwie płacę podatki".
 • Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele szkół gimnazjalnych z całej Polski.
 • Ich zadaniem było napisanie scenariusza i nakręcenie filmu konkursowego „Pozytywnie o podatkach".

„Zainteresowanie naszym programem edukacyjnym i liczne pozytywne komentarze, które spływały od nauczycieli dowodzą, że młodzież odnajduje się w niełatwej tematyce podatków. Jestem pod wrażeniem poziomu prac konkursowych. Pozwalają one wyobrazić sobie tak skomplikowany temat jak podatki" powiedział podczas uroczystości wiceminister finansów Wiesław Janczyk, który wręczył dyplomy laureatom.

Zwycięskie filmy „Pozytywnie o podatkach"

Wybór zwycięzców nie był łatwy. Finalistami mogli zostać autorzy tylko 10 filmów, ze 118 poprawnie zgłoszonych do konkursu. Zgłoszenia miały różnorodną formę i napływały z całej Polski. Były to historie opowiedziane w konwencji piosenek hip-hopowych, debat, sond ulicznych czy nawet w formie wierszy i scenek rodzajowych. Aż 4 zwycięskie filmy, które znalazły się w najlepszej dziesiątcem, zostały przygotowane przez uczniów gimnazjów z Małopolski. Wszystkie nagrodzone w konkursie filmy będą dostępne na stronie internetowej programu www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie) oraz na profilu akcji na Facebooku (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Finaliści III edycji programu edukacyjnego „Finansoaktywni" z ministrem Wiesławem Janczykiem i dyrektorem Biura Komunikacji i Promocji Łukaszem Świerżewskim w sali kolegialnej Ministerstwa Finansów
Uczniowie, którzy dotarli do finału przyjechali do Warszawy aby uczestniczyć w uroczystości w Ministerstwie Finansów, warsztatach z produkcji filmowej z youtuberem Piotrem „Ziemniakiem" Latałą i zwiedzić Pałac Prezydencki. Finaliści z opiekunami otrzymali także nagrody rzeczowe.

Finaliści III edycji programu edukacyjnego „Finansoaktywni":

 • Gimnazjum im. Ireny Sendlerowej w Sępopolu pod opieką Emilii Deleżuch – film pt. „Podatkowe dylematy",
 • Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Wadowicach pod opieką Aliny Drycz-Kowalskiej – film pt. „Małopolskie rozkminki – pozytywnie o podatkach",
 • Gimnazjum nr 10 im. Jana Kochanowskiego w Chorzowie pod opieką Aleksandry Janik-Mendel – film pt. „Płać podatki – żyj kolorowo" ,
 • Gimnazjum nr 6 im. Sybiraków w Chełmie pod opieką Beaty Łukaszewskiej-Breś – film pt. „Olśnienie",
 • Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie pod opieką Joanny Lipowieckiej-Gorzkowskiej - film „Świat bez podatków. Koszmar czy raj?",
 • Publiczne Gimnazjum w Miąsowej pod opieką Anny Piwowarczyk – film pt. „Temat: Podatki",
 • Gimnazjum nr 1 im. Św. Kingi w Bochni pod opieką Marzeny Młynarskiej – film pt. „Zdrowy rozsądek radzi – dobry obywatel podatki płaci",
 • Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karniewie pod opieką Joanny Jaworskiej – film pt. „Pozytywnie o podatkach",
 • Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie pod opieką Renaty Pawłowskiej – film „Paweł i Gaweł w świecie podatków",
 • Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Goszczanowie pod opieką Justyny Jocz – film pt. „Posłuchaj – zrozum – płać uczciwie podatki!".

Wyróżnienie

W programie przyznano także jedno dodatkowe wyróżnienie dla uczniów Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 w Kłodzku. Zespół ten został wyróżniony przez członka jury, youtubera Piotra „Ziemniaka" Latałę, za wysoki poziom techniczny i artystyczny przygotowanej pracy.

Cel programu

„Finansoaktywni. Misja: Uczciwie płacę podatki" to już trzecia edycja programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Tegoroczna misja koncentrowała się na uczciwym płaceniu podatków. Nauczyciele, na podstawie materiałów dydaktycznych przygotowanych przez grono specjalistów, przeprowadzili lekcję na temat szarej strefy i problemów, które wynikają z unikania płacenia podatków. Jednak przede wszystkim przekonali się, co zyskujemy płacąc podatki.

O konkursie

Zadaniem konkursowym było opracowanie scenariusza i nakręcenie filmu konkursowego „Pozytywnie o podatkach". Uczniowie mieli wykorzystać wiedzę zdobytą podczas lekcji, a także wskazać korzyści, które płyną z uczciwego płacenia podatków oraz konsekwencje związane z ich niepłaceniem. Mieli także pokazać, że płacenie podatków to forma nowoczesnego patriotyzmu.

Efekty akcji

Zarówno program, jak i konkurs spotkały się z dużym zainteresowaniem nauczycieli i gimnazjalistów. W tegorocznej akcji wysłano 500 zestawów edukacyjnych do szkół, a blisko 150 pakietów zostało do tej pory pobranych ze strony internetowej. W sumie, w ciągu trzech lat, program dotarł do prawie 2 tys. gimnazjów w całej Polsce.

«Powrót