«Powrót

Obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Minister Teresa Czerwińska i wiceminister Marian Banaś stoją na tle tablicy pamiątkowej. Obok tablicy stoją funkcjonariusze kompanii reprezentacyjnej służby celno-skarbowej.
Funkcjonariusz kompanii reprezentacyjnej służby celno-skarbowej niesie wieniec kwiatów. Za nim Minister Teresa Czerwińska, wiceminister Marian Banaś i pozostali członkowie kierownictwa MF.
Winiec kwiatów złożony pod tablicą pamiątkową. Obok tablicy stoją funkcjonariusze kompanii reprezentacyjnej służby celno-skarbowej.
  • 10 kwietnia 2018 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę mordu dokonanego wiosną 1940 r. w Związku Sowieckim przez NKWD na polskich obywatelach – jeńcach wojennych przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
  • Minister finansów prof. Teresa Czerwińska i wiceminister finansów Szef KAS Marian Banaś złożyli kwiaty pod tablicą „Vinctis non victis" (Pokonanym Niezwyciężonym).

„Oddajemy dziś honor i cześć tym, którzy w kwietniu 1940 roku zginęli za ojczyznę. Bez ich oddania i poświęcenia nie mielibyśmy wolnej i niepodległej Polski. Wśród wymordowanych polskich oficerów byli urzędnicy celni i skarbowi. W 2007 roku wspólnie z Panią premier Zytą Gilowską, podjęliśmy decyzję o umieszczeniu w gmachu Ministerstwa Finansów tablicy upamiętniającej wszystkich naszych kolegów, którzy wtedy zginęli. Jesteśmy zobowiązani aby pamiętać, że oni służyli Polce i oddali za nią swoje życie. Cześć ich pamięci!" - powiedział wiceminister Marian Banaś.

W uroczystości złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą stu dwudziestu urzędnikom celnym i skarbowym – oficerom Wojska Polskiego, spoczywającym na cmentarzach w Katyniu, Charkowie i Miednoje uczestniczyli również zastępcy Szefa KAS Paweł Cybulski i Piotr Walczak, dyrektor generalny MF Adam Niedzielski i pracownicy Ministerstwa Finansów.

«Powrót