«Powrót

Centralne obchody Dnia Służby Celnej w Białymstoku

Centralne obchody Dnia Służby Celnej w Białymstoku

Centralne obchody Dnia Służby Celnej w Białymstoku

Centralne obchody Dnia Służby Celnej w Białymstoku. Prezydent RP Bronisław Komorowski i Szef Służby Celnej Jacek Kapica podczas uroczystości.
Centralne obchody Dnia Służby Celnej w Białymstoku. W części centralnej zdjęcia Szef Służby Celnej Jacek Kapica. Wokół zaproszeni goście.
Centralne obchody Dnia Służby Celnej w Białymstoku. W części centralnej zdjęcia Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas przemówienia.
Centralne obchody Dnia Służby Celnej w Białymstoku. Przemarsz funkcjonariuszy Służby Celnej podczas uroczystości.

Z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 19 września br. w Białymstoku odbyły się główne uroczystości święta Służby Celnej. Była to doskonała okazja do podsumowania osiągnięć tej służby w 25-lecie wolnej Polski oraz wręczenia awansów i odznaczeń.

W tym wyjątkowym dniu dla funkcjonariuszy celnych (ich święto przypada 21 września w dniu patrona – św. Mateusza) obok prezydenta Bronisława Komorowskiego uczestniczyli przedstawiciele rządu, korpusu dyplomatycznego, posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz lokalnych, duchowieństwo, a także wielu służb i instytucji na co dzień współpracujących ze Służbą Celną. Uczestniczyli oni w uroczystym apelu na Rynku Kościuszki w Białymstoku, który poprzedziły rano nabożeństwo w Cerkwi Katedralnej św. Mikołaja oraz msza św. w Archikatedrze Białostockiej w intencji funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Celnej.

Gospodarzem uroczystości był podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Służby Celnej nadinsp. Jacek Kapica, który podsumował działalność Służby Celnej w okresie ostatnich 25 lat wolnej Polski. Minister zwrócił szczególną uwagę na zachodzące w służbie zmiany organizacyjne i legislacyjne oraz modernizację infrastruktury i wyposażenia. – Inwestycje w sprzęt do kontroli, nowoczesne obiekty, wzmocnienie systemu wynagrodzeń, elastyczność zarządzania kadrami, nowoczesny program antykorupcyjny, odniesienie działań do ich skuteczności i efektywności spowodowały, że dziś polska Służba Celna jest wzorem dla wielu służb w Europie – podkreślił Jacek Kapica dodając, że SC nadaje szczególną rangę działaniom wspierającym legalną działalność gospodarczą i ograniczającym do minimum bariery, jakie stwarza polityczna i ekonomiczna granica. – Przeciwdziałanie przemytowi, unikaniu płacenia cła i akcyzy, nadużywaniu prawa dla gromadzenia nielegalnego kapitału czy zdobycia przewagi konkurencyjnej nie powinno utrudniać prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcom uczciwie rozliczającym swoje zobowiązania wobec państwa – powiedział szef Służby Celnej.

Minister Jacek Kapica podziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom polskiej Służby Celnej: – W ostatnich latach wykonaliśmy wspólnie ogromny wysiłek mający na celu jak najlepsze wywiązywanie się z nałożonych na nas zadań. Wasz profesjonalizm, oddanie służbie i odpowiedzialność dają mi podstawy do optymizmu na przyszłość. A chcemy przecież zrealizować kolejne ambitne projekty, z wielkim programem informatycznym e-CŁO, prace nad którym zakończymy w pierwszej połowie przyszłego roku. Będzie to kolejny ważny etap modernizacji Służby Celnej w skali, która nie ma precedensu w przeszłości. Wszyscy możemy być z tego dumni.

W liście skierowanym do pracowników i funkcjonariuszy Służy Celnej Minister Szczurek wspomniał, że dzięki ich staraniom polska Służba Celnej znajduje się ona w czołówce służb europejskich, co przynosi zyski dla budżetu jak również korzyści dla bezpieczeństwa obywateli.

- Przez te 10 lat zmieniła się również sama Służba Celna. Dzięki Państwa staraniom w wielu obszarach sytuuje się ona w czołówce służb europejskich. Działania te przynoszą Polsce zyski budżetowe i korzyści w sferze bezpieczeństwa obywateli. Dzięki temu bardziej uczciwy jest obrót handlowy, gdyż zwalczane są przestępstwa z zakresu cła, akcyzy, hazardu, czy przemytu towarów niebezpiecznych. Nasza Służba doceniana jest na arenie międzynarodowej, a jej organizacja bardzo dobrze wypada również w ocenie polskich służb kontrolnych.

Podczas uroczystości prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył dwójce funkcjonariuszy celnych nominacje na stopnie generalskie w Służbie Celnej: insp. Lidii Mołodeckiej – dyrektorowi Izby Celnej w Szczecinie oraz insp. Włodzimierzowi Wołczewowi - dyrektorowi Izby Celnej w Katowicach. Należy zaznaczyć, że nadinspektor celny Lidia Mołodecka jest pierwszą kobietą – generałem w czynnej służbie.

Prezydent Komorowski wręczył również funkcjonariuszom celnym odznaczenia i nadał awanse: 10 funkcjonariuszy celnych otrzymało mianowania na I stopień oficerski w korpusie oficerów młodszych oraz 3 funkcjonariuszy odznaczono krzyżem zasługi.

Prezydent podziękował celnikom za ich ciężką pracę i podkreślił znaczenie Służby Celnej dla całej gospodarki, zwracając uwagę na szczególną rolę na granicy. Zauważył także, że zwiększony mały ruch graniczny (MRG) pobudza gospodarkę i wyraził nadzieję, że celnicy w przyszłości będą także obsługiwać MRG na granicy z Białorusią. Na koniec Bronisław Komorowski złożył serdeczne życzenia wszystkim Mateuszom.

Podniosły charakter apelu podkreślała asysta i defilada kompanii honorowych Służby Celnej, Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego.
 

Pliki do pobrania

«Powrót