«Powrót

Debaty o przyszłości systemu emerytalnego

Debaty o przyszłości systemu emerytalnego

Debaty o przyszłości systemu emerytalnego

Sekretarz stanu Izabela Leszczyna wzięła udział w trzech debatach z cyklu „Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu" na temat funkcjonowania polskiego systemu emerytalnego, które odbyły się w dniach 18-24 lipca br. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. – Będziemy szukać najlepszego rozwiązania dla emerytów, systemu emerytalnego i finansów państwa – zapewniła wiceminister.

Dyskusje z udziałem przedstawicieli środowisk społecznych i gospodarczych mają związek z przygotowanym przez ministrów finansów oraz pracy i polityki społecznej przeglądem funkcjonowania systemu emerytalnego – pierwszym od reformy w 1999 r. W raporcie, zaprezentowanym 26 czerwca 2013 r., przeanalizowano skutki reformy dla bezpieczeństwa i wysokości przyszłych emerytur, a także jej wpływ na finanse publiczne, rynek kapitałowy i wzrost gospodarczy. Jednym z głównych wniosków jest konieczność gruntownej reformy otwartych funduszy emerytalnych (OFE) (przeczytaj więcej o przeglądzie systemu emerytalnego).

Podczas debaty 18 lipca z udziałem przedstawicieli pracodawców i pracowników oraz ekspertów minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał, że zapewnienie Polakom godnego życia na emeryturze to jedno z głównych zadań państwa. – Nikt nie może zdjąć z państwa odpowiedzialności za bezpieczeństwo emerytalne. To odpowiedzialność dziedziczona przez kolejne ekipy rządzących – mówił minister. Wyraził też nadzieję, że ze spotkań i dyskusji wyłoni się rozwiązanie, które zapewnieni bezpieczeństwo systemu emerytalnego i pozytywny wpływ na gospodarkę państwa.

Wiceminister finansów Izabela Leszczyna również zaznaczyła, że spotkania mają za zadanie znalezienie najlepszego rozwiązania dla emerytów, systemu emerytalnego i finansów państwa. Zaproponowała, by nie wracać do fałszywych tez, które pojawiały się podczas dyskusji o zmianach, takich jak możliwość uzupełnienia długu dochodami z prywatyzacji, zapewnienie bezpieczeństwa przez dywersyfikację czy niepodejmowanie reformy całego systemu.

Rozmówcy zgodzili się, że w związku z planowanymi zmianami należy przeprowadzić szeroką akcję informacyjną, a w przyszłości zadbać o edukację w tej dziedzinie całego społeczeństwa.

W trakcie kolejnej debaty (22 lipca br.) z udziałem przedstawicieli powszechnych towarzystw emerytalnych oraz Bogusława Grabowskiego z Rady Gospodarczej i wiceprezes ZUS Mirosławy Boryczki dyskutowano na temat zaproponowanych przez rząd trzech wariantów zmian w systemie emerytalnym, odrzucających zarówno zachowanie status quo, jak i całkowitą likwidację OFE. Wiceminister Leszczyna zapewniła, ze dziedziczenie odbywa się na takich samych zasadach w ZUS, jak i w OFE, a w wyniku zmian nikt nie straci. – W ZUS mamy zapisane składki, w OFE jednostki rozrachunkowe – powiedziała dodając, że zostanie przygotowany suplement do raportu (link otwiera nowe okno) z wyjaśnieniem najważniejszych wątpliwości pojawiających się w dyskusji.

Tematem debaty emerytalnej z 24 lipca br. był III filar, czyli system dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń. Gośćmi byli przedstawiciele instytucji, prowadzących takie programy, pracodawcy i związkowcy. W debacie uczestniczyli rzecznik ubezpieczonych Aleksandra Wiktorow, prof. Marek Góra ze Szkoły Głównej Handlowej oraz przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego. Izabela Leszczyna zaznaczyła, że problematyka III filara jest cały czas obecna podczas dyskusji na temat systemu emerytalnego i że powinien on stać się znaczącym elementem tego systemu. – Reforma z 1999 r. opierała system na trzech filarach. Dziś możemy powiedzieć, że I filar odniósł sukces, II wymaga przebudowy, a III czeka na swój czas – oceniła wiceminister. Jej zdaniem problemy z właściwym funkcjonowaniem III filara wynikają nie tylko z niewystarczającej zamożności polskiego społeczeństwa. – Taka teza nie tłumaczy wszystkiego. Mechanizmy rządzące III filarem są skomplikowane, nieprzejrzyste i wyposażone w niewystarczające zachęty fiskalne – tłumaczyła Izabela Leszczyna. Zdaniem wiceminister należy je tak przebudować, aby Polacy dostrzegli konieczność dodatkowego oszczędzania i jego opłacalność.

Więcej informacji na temat debat emerytalnych na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

«Powrót