«Powrót

Działania na rzecz ograniczenia deficytu finansów publicznych

Działania na rzecz ograniczenia deficytu finansów publicznych

Działania na rzecz ograniczenia deficytu finansów publicznych

Grafika przedstawiająca fragment flagi Unii Europejskiej, żółte gwiazdy na niebieskim tle

W związku z wydaniem nowych rekomendacji przez Radę ECOFIN w grudniu 2013 r., zakładających zlikwidowanie  nadmiernego deficytu w 2015 r. oraz konieczność informowania Komisji Europejskiej i Rady ds. gospodarczych i finansowych (ECOFIN), co najmniej co 6 miesięcy o postępach w realizacji rekomendacji, Ministerstwo Finansów przygotowało Informację o działaniach podjętych przez Polskę w celu realizacji rekomendacji Rady w ramach procedury nadmiernego deficytu dla Polski. Informacja została przesłana wczoraj do Komisji Europejskiej i Rady ECOFIN.

Informacja zawiera przegląd sytuacji gospodarczej i budżetowej w Polsce w ostatnich miesiącach, a także syntetyczny opis prognozy do 2015 r. włącznie wraz z zestawieniem działań koniecznych do zlikwidowania nadmiernego deficytu.

Przedstawiona w Informacji prognoza przewiduje osiągnięcie celów nominalnych wskazanych w rekomendacjach Rady. Osiągnięty w 2013 r. poziom deficytu (4,3% PKB) jest znacząco niższy od prognozowanego jeszcze jesienią 2013 r. zarówno przez MF, jak i KE (4,8% PKB). W kolejnych latach Ministerstwo Finansów prognozuje zacieśnienie polityki fiskalnej prowadzące do osiągnięcia w 2014 r. jednorazowej nadwyżki w wysokości 5,8% PKB oraz w 2015 r. deficytu sektora na poziomie 2,5% PKB (według metodologii ESA'95).

Osiągnięcie takiej ścieżki fiskalnej będzie możliwe dzięki konsekwentnej realizacji przez rząd działań – o łącznym wpływie w latach 2014-15 szacowanym na ponad 1% PKB rocznie – będących wynikiem szerokich konsultacji międzyresortowych. Strategia konsolidacji bazuje przede wszystkim na obniżaniu wydatków w relacji do PKB oraz wzroście wydajności systemów dochodowych.

W 2015 r. deficyt według ESA 2010 wyniesie 2,7 proc. PKB, a więc Polska spełni wymagania KE i pozwoli to na wyjście z procedury nadmiernego deficytu – powiedział minister finansów Mateusz Szczurek podczas wczorajszej konferencji prasowej, podczas której zaprezentowany został także pakiet działań zwiększających stopień przestrzegania przepisów podatkowych i poprawiających efektywność administracji, którego wdrażanie będzie służyć terminowemu zlikwidowaniu nadmiernego deficytu.

Szczegółowe informacje o działaniach i ich wpływie na sektor instytucji rządowych i samorządowych zawierać będzie Program konwergencji. Aktualizacja 2014, który zostanie przedłożony Radzie Ministrów, a następnie przesłany KE i Radzie do 30 kwietnia br.

Informacja o działaniach podjętych przez Polskę w celu realizacji rekomendacji Rady w ramach procedury nadmiernego deficytu dla Polski

 

«Powrót