«Powrót

ECOFIN przyjął projekt Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych

ECOFIN przyjął projekt Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych

ECOFIN przyjął projekt Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych

Mobilizacja inwestycji w europejską gospodarkę w wysokości 315 mld EUR w ciągu 3 lat, m.in. w sektorze transportu, energii, sieci szerokopasmowych, edukacji, badań naukowych i finansowania małych i średnich przedsiębiorstw. Takie są założenia projektu rozporządzenia ustanawiającego Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS), przyjętego 10 marca 2015 r. w Brukseli przez Radę ECOFIN. W spotkaniu ministrów finansów UE uczestniczył minister finansów Mateusz Szczurek.

Zdjęcie monety o wartości 1 euro

EFIS będzie wspólnie zarządzany przez Komisję Europejską (KE) i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Zapewnią one jego kapitał początkowy: 16 mld euro gwarancji z budżetu UE oraz 5 mld euro ze środków EBI (czytaj więcej o Planie Inwestycyjnym dla Europy). Dzięki osiągniętemu porozumieniu prezydencja łotewska może rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim, aby uzgodnić projekt i uruchomić Fundusz do połowy br.

W ramach kolejnego cyklu Semestru Europejskiego ministrowie zapoznali się z prezentacją KE dotyczącą realizacji przez państwa członkowskie reform strukturalnych i zaleceń Rady z 8 lipca 2014 r. Ponadto w przypadku 16 państw Komisja Europejska przedstawiła wyniki pogłębionych analiz w ramach procedury nierównowag makroekonomicznych; Polska nie została objęta tą analizą. Następnie do końca kwietnia br. państwa członkowskie przedstawią krajowe programy reform oraz aktualizacje programów stabilności i konwergencji. Wyniki ich analiz zostaną uwzględnione w przygotowanych przez Komisję projektach zaleceń dla poszczególnych państw (Country Specific Recommendations, CSR). Będą one następnie przedmiotem dyskusji Rady UE aż do ich akceptacji przez Radę Europejską na posiedzeniu w dn. 25-26 czerwca br. oraz formalnego przyjęcia przez Radę ECOFIN 14 lipca br.

Ministrowie zapoznali się także ze stanem prac nad ustanowieniem unii bankowej, w tym przygotowań do ustanowienia jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (Single Resolution Mechanism, SRM) od 1 stycznia 2016 r. W ramach realizacji Paktu Stabilności i Wzrostu Rada przyjęła rekomendację dla Francji wydłużającą o 2 lata do 2017 r. termin na obniżenie nadmiernego deficytu poniżej 3 proc. PKB. Prezydencja łotewska przedstawiła także plan prac w zakresie przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji podatkowej oraz zjawisku unikania opodatkowania i przenoszenia zysków (Base Erosion and Profits Shifting, BEPS). Kwestia ta będzie jednym z tematów dyskusji ministrów finansów i prezesów banków centralnych w trakcie nieformalnego posiedzenia Rady ECOFIN w Rydze w dn. 24-25 kwietnia br.

«Powrót