«Powrót

Europejski Bank Inwestycyjny nagradza za badania nad polityką gospodarczą UE

Europejski Bank Inwestycyjny nagradza za badania nad polityką gospodarczą UE

Europejski Bank Inwestycyjny nagradza za badania nad polityką gospodarczą UE

Podsekretarz stanu Dorota Podedworna-Tarnowska (druga od prawej). Fot. EBI

Badania nad wzrostem gospodarczym i rynkiem pracy w Unii Europejskiej zdobyły wyróżnienie w pierwszej edycji Nagród Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). W uroczystości, która odbyła się w Centrum Nauki „Kopernik" w Warszawie 19 września br., Prezesa Rady Ministrów reprezentowała podsekretarz stanu w MF Dorota Podedworna-Tarnowska.

Laureatami nagród zostali prof. Klaus F. Zimmermann z Uniwersytetu w Bonn („Nagroda za wybitny wkład" w wysokości 40 tys. euro) oraz prof. Elias Papaioannou z Londyńskiej Szkoły Biznesu („Nagroda dla młodego ekonomisty" w wysokości 25 tys. euro). Wyróżnienia, ufundowane przez powstały w 2012 r. Instytut Europejskiego Banku Inwestycyjnego, służą promocji wybitnych osiągnięć naukowych w dziedzinie nauk społecznych i gospodarki, a także ich rozpowszechnianiu i stosowaniu w praktyce. Prezes EBI Werner Hoyer oraz przewodniczący jury, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2010 r. prof. Christopher Pissarides podkreślili zaangażowanie obu laureatów oraz wkład ich badań nad wzrostem gospodarczym i rynkiem zatrudnienia w UE w rozwój europejskiej polityki gospodarczej.

Wiceminister Dorota Podedworna-Tarnowska pogratulowała prezesowi Banku powołania Instytutu, potwierdzającego odpowiedzialność EBI za sytuację w Europie, nie tylko pod względem czysto finansowym. Minister wskazała rolę EBI jako inicjatora i koordynatora współpracy państw europejskich w zakresie realizacji polityk UE oraz walki z kryzysem finansowym i gospodarczym, jak również znakomite rezultaty, jakie Polska osiąga dzięki współpracy z Bankiem. Podkreśliła, że dzięki umiejętnemu korzystaniu z jego wsparcia finansowego, wiedzy i doświadczeń udało się zrealizować wiele kluczowych projektów, nie tylko w zakresie tradycyjnych inwestycji. Chodzi m.in. o dofinansowanie środków unijnych czy finansowanie przedsięwzięć dotyczących szkolnictwa wyższego i badań naukowych. W rezultacie Polska osiągnęła pozycję czwartego beneficjenta wsparcia Banku z roczną wartością udzielonych kredytów przekraczającą 4 mld EUR.

***

Instytut Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB Institute) powstał 1 stycznia 2012 roku i ma siedzibę w Luksemburgu. Wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (European Investment Fund) tworzą Grupę Europejskiego Banku Inwestycyjnego („EIB Group").

Misją Instytutu jest aktywne promowanie celów UE poprzez wspieranie inicjatyw europejskich na rzecz dobra wspólnego („European initiatives for the common good"). Dzięki wsparciu partnerów oraz Przyjaciół Instytutu („Friends of the Institute", czyli grupy osób pracujących na rzecz Instytutu na zasadzie non-profit, którzy aktywnie wspierają i realizują programy Instytutu), wspiera działalność społeczną, kulturalną, edukacyjną i badawczą na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego w państwach UE oraz krajach kandydujących i potencjalnie kandydujących.

«Powrót