«Powrót

Forum Bankowe 2014 otwarte

Forum Bankowe 2014 otwarte

Forum Bankowe 2014 otwarte

Minister Mateusz Szczurek oraz prezes Krzysztof Pietraszkiewicz podczas Forum Bankowego 2014 podczas wręczenia spisanych postulatów Związku Banków Polskich pod adresem Ministerstwa Finansów. Fot. Marzena Stokłosa/ZBP
Minister Mateusz Szczurek stoi za mównicą w otoczeniu dziennikarzy podczas Forum Bankowego 2014. Fot. Marzena Stokłosa/ZBP
Uczestnicy Forum Bankowego 2014 siedzą na krzesłach w sali, z przodu telebim wyświetlający przebieg spotkania. Fot. Marzena Stokłosa/ZBP

Minister finansów Mateusz Szczurek 12 marca br. wziął udział w uroczystości otwarcia Forum Bankowego 2014. Minister pozytywnie ocenił polski system bankowy i podkreślił, że podstawą społecznej gospodarki rynkowej jest zdefiniowanie i realizacja wspólnych celów rządu i sektora bankowego.

Temat przewodni tegorocznego spotkania bankowców to „banki w społecznej gospodarce rynkowej w świetle doświadczeń z ostatniego kryzysu i stanu rozwoju rynku finansowego".

Otwierając obrady Forum, prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz podsumował 25 lat transformacji ustrojowej w Polsce oraz ewolucję sektora bankowego od 1987 r. Prezes wskazał na potrzebę bardziej aktywnej roli państwa w polityce gospodarczej oraz większego społecznego zrozumienia roli banków w gospodarce rynkowej. – Abyśmy mogli coraz lepiej wypełniać naszą rolę należy zbudować stabilny system skłaniający do długoterminowego, prorozwojowego oszczędzania na cele społecznie oczekiwane powiedział.

Dobrze zarządzane banki i dobrze zarządzane finanse publiczne idą ze sobą w parze ocenił minister Mateusz Szczurek podczas swojego wystąpienia. Potwierdził także, że w oparciu o pozytywne wyniki budżetu w pierwszych miesiącach tego roku spodziewa się istotnego ograniczania deficytu sektora finansów publicznych już od tego roku, tak aby w 2015 r. spadł do poniżej 3 proc. PKB.

Zgodnie z tradycją Forum Bankowego prezes ZBP wręczył ministrowi spisane postulaty środowiska bankowego do Ministerstwa Finansów, wśród których znalazło się m.in. utworzenie systemu długoterminowego oszczędzania na cele społecznie akceptowane i pożądane czy wdrożenie rozwiązań sprzyjających finansowaniu i refinansowaniu działalności kredytowej banków.

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki polski sektor bankowy jest najbliższy systemowi, który powinien funkcjonować na świecie. – Na tle innych sektorów bankowych w Europie powinniśmy być dumni z tego, co udało nam się zbudować w Polsce  – powiedział.

Forum jest doroczną konferencją środowiska bankowego, podczas której dyskutowane są najważniejsze dla banków aktualne problemy oraz wyzwania stojące przed gospodarką w najbliższych latach. W obradach Forum od wielu lat wspólnie uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, kierownictw banków oraz reprezentanci środowisk naukowych.

«Powrót