«Powrót

Inwestycje sposobem na ożywienie gospodarcze Europy

Inwestycje sposobem na ożywienie gospodarcze Europy

Inwestycje sposobem na ożywienie gospodarcze Europy

Za mównicą minister finansów Mateusz Szczurek podczas konferencji Bruegel Annual Meeting, fot. Bruegel / Vivan Hertz, na pierwszym planie uczestnicy spotkania

Wyzwania stojące przed gospodarką Unii Europejskiej i perspektywy jej wzrostu to główne tematy tegorocznej konferencji Bruegel Annual Meeting, organizowanej przez Instytut Bruegela w dniach 4-5 września br. w Brukseli. Głównym mówcą spotkania był minister finansów Mateusz Szczurek, który zaproponował powołanie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji.

Minister Szczurek podkreślił, że w obliczu zagrożenia długotrwałą stagnacją gospodarczą i utrzymujących się problemów na rynku pracy, w tym szczególnie wysokiego bezrobocia wśród ludzi młodych, Europa potrzebuje zdecydowanych działań ukierunkowanych na trwałe pobudzenie wzrostu gospodarczego. Tutaj minister wskazał przede wszystkim na konieczność większej mobilizacji i lepszego zagospodarowania oszczędności prywatnych. – Europa potrzebuje inwestycji, a mimo niemal zerowych stóp procentowych skłonność sektora prywatnego do inwestowania pozostaje niewielka – dodał Mateusz Szczurek.

Do osiągnięcia tego celu niezbędne są zdecydowane działania na poziomie europejskim, zarówno w obszarze niezbędnych reform strukturalnych, jak i polityki monetarnej oraz finansów publicznych. Wskazując na ograniczenia każdego z tych narzędzi, a tym samym na ich relatywnie niewielką skuteczność w pobudzaniu wzrostu gospodarczego w krótkim okresie, minister zauważył, że Europa powinna „skorzystać ze sprzyjających warunków na rynku finansowym w celu realizacji strategicznych inwestycji publicznych w całej Unii Europejskiej, w zgodzie z zasadami leżącymi u podstaw Paktu Stabilności i Wzrostu". Inwestycje publiczne na poziomie europejskim mogłyby być realizowane poprzez nowoutworzony Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji, który dysponowałby środkami o wartości 5,5% PKB UE-28 (ok. 700 mld euro). Miałby on wspomóc wzrost gospodarczy w krótkim okresie i zwiększyć go w długim okresie, a także przeciwdziałać zagrożeniu zjawiskami deflacyjnymi.

Fundusz miałby za zadanie mobilizować kapitał prywatny w obszarach wysokiego ryzyka. Finansowane przez niego inwestycje ukierunkowane byłyby na duże projekty o charakterze paneuropejskim w sektorach: energetycznym, transportowym, technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz obronnym. Z założenia fundusz spełniałby funkcję mechanizmu synchronizacji cyklu koniunkturalnego oraz zmniejszania dysproporcji pomiędzy poszczególnymi gospodarkami państw unijnych i nie stanowiłby kolejnego narzędzia redystrybucji dochodu. Instytucjonalnie fundusz mógłby działać w ramach grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a sposób jego finansowania byłby analogiczny do sposobu finansowania Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

Instytut Bruegela jest jednym z najbardziej wpływowych europejskich think-tanków działających w obszarze europejskiej i międzynarodowej polityki gospodarczej. Jego misją jest poprawa jakości polityki gospodarczej w oparciu o prowadzone badania, analizy i debaty. Członkami Instytutu są rządy państw członkowskich UE, korporacje międzynarodowe oraz inne instytucje, w tym np. banki centralne. Polska jest udziałowcem i założycielem Instytutu od 2005 r. Doroczna konferencja jest najważniejszym wydarzeniem w działalności Instytutu, gromadzi przedstawicieli najważniejszych europejskich środowisk opiniotwórczych, przedstawicieli instytucji UE, administracji państw członkowskich, świata biznesu, nauki i mediów.

Pełna treść wystąpienia ministra Mateusza Szczurka podczas otwarcia dorocznej konferencji Bruegel Annual Meeting dostępna jest na stronie Instytutu. (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)

Pliki do pobrania

«Powrót