«Powrót

Mateusz Szczurek o finansach publicznych w Sejmie

Mateusz Szczurek o finansach publicznych w Sejmie

Mateusz Szczurek o finansach publicznych w Sejmie

Zdjęcie przedstawia salę posiedzeń Sejmu

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych 6 lutego br., minister finansów Mateusz Szczurek przedstawił założenia Ministerstwa Finansów na 2014 r. i zapowiedział działania zmniejszające deficyt budżetowy w perspektywie najbliższych lat.

Minister Szczurek przypomniał, że wzrost gospodarczy w 2013 r. (1,6%), choć poniżej potencjału polskiej gospodarki, jest wciąż dużo lepszy niż w większości innych krajów UE. Dodatkowo wstępne prognozy wskazują, że wzrost PKB w IV kwartale 2013 r. wyniósł około 2,9 proc., a w 2014 r. należy oczekiwać zbliżonego wyniku. Pozytywnym sygnałem jest również zahamowanie wzrostu poziomu bezrobocia w ostatnich miesiącach.

Prognozy tę dają podstawę do poprawy stanu finansów państwa. - Szybszy wzrost gospodarczy w 2014 i 2015 roku powinien skłaniać do obniżenia deficytu finansów publicznych. Chodzi tutaj nie tylko o automatyczny efekt wyższych wpływów podatkowych, który przychodzi wraz z ożywieniem gospodarczym, ale także o świadome działanie rządu i pożądaną politykę fiskalną - zaznaczył minister. - Ograniczenie deficytu dla całości finansów publicznych z szacowanych w tej chwili 4,8 proc. do sugerowanych przez UE 3,9 proc. w tym roku jest zgodne nie tylko z rekomendacją Komisji, ale również ze zdrowym rozsądkiem - dodał Mateusz Szczurek i zwrócił uwagę na zmniejszenie roli deficytu w okresie ożywienia gospodarczego.

Komentując ostatnie osłabienie złotego, minister podkreślił, że zdaniem rządu nie stanowi ono jakiegokolwiek problemu dla polskich finansów publicznych w 2014 r. i przypomniał, że skala osłabienia złotego w 2009 r. była znacznie wyższa, a jej skutki makro były ograniczone. Jak dodał minister, analizy Ministerstwa Finansów wskazują, że obecnie polskie firmy są dużo mniej narażone na osłabienie naszej waluty. Wiąże się to z niemal zerową zależnością całej polskiej gospodarki od finansowania zagranicznego, co umożliwia spokojniejszą reakcję polskich rynków finansowych na wydarzenia na świecie.

Minister Szczurek poinformował również o zakończeniu uzgodnień międzyresortowych dotyczących zmian w ustawie o finansach publicznych. Ich zadaniem jest obniżenie progów ostrożnościowych o 7 pkt proc. Oznacza to, że pierwszy próg ostrożnościowy, czyli relacja długu do PKB, będzie po zmianach wynosił 43 proc. PKB (obecnie 50 proc.), a drugi próg 48 proc. (obecnie 55 proc.). Projekt 6 lutego br. został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Wśród zmian korzystnych dla podatników przygotowywanych przez resort finansów Mateusz Szczurek wskazał nowelizację ustawy o służbie celnej. Ograniczy ona obowiązki po stronie przedsiębiorców, m.in. dzięki wprowadzeniu jednego okienka do rozliczeń zarówno elektronicznych, jak i docelowo fizycznych dla osób, które sprowadzają towary z zagranicy. Natomiast dzięki zmianom w Ordynacji podatkowej pojawi się klauzula obejścia prawa, która ma zrównać efektywnie prawa wielkich podatników, których stać na prawników (...) z innymi uczestnikami gospodarki.

Minister zapowiedział również zmianę ustawy o urzędach i izbach skarbowych. - Planujemy konsolidację urzędów i izb i ich działań pomocniczych, co da większą efektywność oraz uwolni więcej ludzi i środków do obsługi podatników - wyjaśnił Mateusz Szczurek i dodał, że powstały system wsparcia podatników pozwoli w większym stopniu dostosować pomoc do konkretnej sytuacji podatnika i zwiększyć specjalizację niektórych urzędów (tzw. centra kompetencyjne).
 

Powiązane

Minister Szczurek o osiągnięciach i wyzwaniach polityki finansowej
«Powrót