«Powrót

Międzynarodowa wystawa sektora teleinformatycznego CeBIT w Hanowerze

Międzynarodowa wystawa sektora teleinformatycznego CeBIT w Hanowerze

Międzynarodowa wystawa sektora teleinformatycznego CeBIT w Hanowerze

Międzynarodowa wystawa sektora teleinformatycznego CeBIT w Hanowerze
Międzynarodowa wystawa sektora teleinformatycznego CeBIT w Hanowerze
Międzynarodowa wystawa sektora teleinformatycznego CeBIT w Hanowerze
Międzynarodowa wystawa sektora teleinformatycznego CeBIT w Hanowerze

Premier Donald Tusk wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel otworzył w poniedziałek (4.03) międzynarodowe targi nowych technologii CeBIT w Hanowerze. Polska jest w tym roku partnerem strategicznym wydarzenia. Po raz pierwszy uczestniczy w nich polska Służba Celna. Projekt Program e-Cło, realizowany przez polską Służbę Celną, został wyróżniony i zakwalifikowany do udziału w Targach CeBIT w  2013 r.

W targach wzięli również udział przedstawiciele Departamentu Informatyki Ministerstwa Finansów, którzy zaprezentowali projekt Konsolidacja i Centralizacja Systemów Celnych i Podatkowych.

CeBIT to największe na świecie Międzynarodowe Targi Teleinformatyczne na, których prezentowane są najnowsze rozwiązania informatyczne z zakresu technik informacyjno-komunikacyjnych środowiska pracy oraz życia. W tym roku na targi przyjechało trzy razy więcej firm niż przed rokiem. Około 4100 wystawców z 70 krajów świata prezentuje na targach swoje pomysły i technologie. Bierze w nich udział 350 polskich firm.

Prezentują się na nich wystawcy z takich dziedzin jak przemysł, handel, obszar bankowości, usługodawcy różnych dziedzin, administracja publiczna, nauka oraz użytkownicy nowoczesnych technik informatycznych. Każdego roku Targi przyciągają obok fachowców tysiące zwiedzających, którzy na miejscu znajdują wspólny język, tylko w minionym roku Targi odwiedziło ponad 312 tys. osób, prezentowało się wówczas przeszło 4 tys. wystawców.

Polska, dzięki staraniom Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, pełni w tym roku zaszczytną funkcję partnera strategicznego targów.

Projekt Program e-Cło, dzięki wsparciu Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (WWPE), dostał możliwość zaprezentowania swoich dokonań na stoisku targowym. Polska Służba Celna prezentuje się pod wspólnym hasłem „Program e-Cło – lepsza obsługa podróżnych i towarów w ruchu granicznym - w erze cyfrowego stylu życia".

Przedstawiciele Służby Celnej zapoznają zwiedzających ze zmianami zachodzącymi w organizacji i jakości świadczenia usług, które są możliwe, m.in. dzięki wdrażaniu produktów Programu e-Cło, w szczególności tych produktów dzięki którym jest możliwe świadczenie przez Służbę Celną usług dla przedsiębiorców,  zajmujących się handlem zagranicznym i podróżnych, przekraczających granicę. Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Służbą Celną w najbliższej przyszłości, jest właśnie dostosowanie się do wymogów współczesnego, zinformatyzowanego społeczeństwa. Polska Służba Celna w coraz większym stopniu umożliwia swoim klientom dokonywanie znacznej części formalności drogą elektroniczną.

Program e-Cło jest jednym z najtrudniejszych, największych i najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć, które polska Służba Celna zobowiązała się zrealizować.

Program e-Cło to:

  • 22 projekty,
  • 12 systemów informatycznych służących realizacji e-usług,
  • 7 e-usług publicznych świadczonych na poziomie transakcyjnym (4,poziom  dojrzałości*),
  • 1 e-usługa publiczna spersonalizowana (5. poziom dojrzałości*),
  • 90% przedsiębiorców objętych automatyczną obsługą rozliczeń z tytułu dochodów budżetowych realizowanych przez SC spośród przedsiębiorców wykorzystujących kanał komunikacji elektronicznej,
  • 168 802 218 PLN – nakłady inwestycyjne,
  • 143 481 885 PLN – dofinansowanie z UE – POIG,
  • 25 320 333 PLN – środki własne z Budżetu Państwa,
  • 15 000 – minimalna liczba użytkowników w Służbie Celnej korzystających z platformy elektronicznej e-Cło.

* Wskaźnik zaawansowania usług on-line w administracji publicznej:
Mierzony według pięciostopniowego modelu dojrzałości:

  1. informacja
  2. jednostronna interakcja
  3. dwustronna interakcja
  4. transakcja
  5. nakierowanie usług


Zapraszamy do obejrzenia nagrania z otwarcia polskiego stoiska targów przez Premiera Donalda Tuska i kanclerz Angelę Merkel na kanale YouTube Kancelarii Premiera.    
 

«Powrót