«Powrót

Migracja systemów aplikacyjnych w CPD MF zakończona pomyślnie

Migracja systemów aplikacyjnych w CPD MF zakończona pomyślnie

Migracja systemów aplikacyjnych w CPD MF zakończona pomyślnie

Budynek Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów w Radomiu

W ramach projektu Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych w maju 2012 r. oficjalnie otwarto Centrum Przetwarzania Danych MF (CPD) wyposażone w nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną, świadczące usługi typu PaaS i IaaS w modelu prywatnej chmury obliczeniowej.

Nowe środowisko CPD MF gwarantuje wyższą niezawodność i dostępność infrastruktury teleinformatycznej dla systemów aplikacyjnych budowanych i eksploatowanych w resorcie finansów. Na nową infrastrukturę CPD MF zostały zmigrowane systemy aplikacyjne tj.: e-Deklaracje, BeSTi@, CERBER, KRAG, SeRCe, SPR, TREZOR, VIES, COAD. W kolejnych transzach będą migrowane pozostałe systemy informatyczne.

Środowisko sprzętowo-programowe pozwala na nieprzerwaną pracę infrastruktury teleinformatycznej. Dla systemu e-Deklaracje ma to fundamentalne znaczenie. Zwiększona moc przetwarzania w warstwie sprzętowej, bez ingerencji w samą aplikację i proces biznesowy, umożliwia między innymi przyjęcie większej liczby dokumentów przez system.
 
Na przestrzeni kilku lat (od 2008 roku) następuje coroczny wzrost liczby deklaracji składanych drogą elektroniczną. W lutym 2013 roku odnotowano największą liczbę dokumentów przyjętych przez system. Dzięki przeniesieniu tego systemu do Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów, zostało zminimalizowane ryzyko wystąpienia awarii w okresach wytężonej pracy systemu w cyklach obsługi zeznań podatkowych.
 
Poniższy wykres obrazuje dynamikę wpływów dokumentów do systemu e-Deklaracje:

Wykres -eDeklaracje

Po rozpoczęciu pracy systemu e-Deklaracje na nowym środowisku teleinformatycznym najwyższy „ruch" w systemie nastąpił w okresie październik-listopad tego roku w związku z terminem składania VAT-7. W momencie najwyższego obciążenia systemu, w ciągu jednej doby przyjętych zostało 150 tys. deklaracji. Mimo takiego obciążenia nie doszło do żadnych incydentów wydajnościowych. System działa wydajnie i stabilnie.
 
Nowe środowisko infrastruktury teleinformatycznej w CPD MF pozwala na elastyczne zarządzanie mocą obliczeniową dla systemów aplikacyjnych w okresach ich szczególnego obciążenia.
 
Dzięki temu, maksymalna moc obliczeniowa dedykowana dla systemu e-Deklaracje w określonych terminach w ciągu roku (np. 20-26 października i 20-26 listopada), jak wskazano na kolejnym wykresie, może być w pozostałym okresie wykorzystywana przez inne systemy informatyczne, zgodnie z ich zapotrzebowaniem na moc obliczeniową
 
Wykres -eDeklaracje
Podstawowa korzyść, która już została osiągnięta dzięki realizacji projektu KiC, to radykalna zmiana w sposobie świadczenia usług informatycznych w resorcie finansów. 
 
Z modelu „silosów" Ministerstwo Finansów przeszło na wyższy model standaryzacji w obszarze technicznym poprzez budowę wspólnej jednolitej platformy aplikacyjnej, która oferuje bloki funkcjonalne w modelu usługowym. 
 
Docelowo zamówienia na usługi aplikacji będą mogły być składane w modelu sklepu internetowego, a ich realizacja będzie automatyczna, co pozwoli skrócić czas dostawy infrastruktury z poziomu miesięcy do kilku dni.


Do pobrania komunikat (PDF)
 

«Powrót