«Powrót

Minister Podedworna-Tarnowska broni tezy, że Polacy znają się na gospodarce i ekonomii

Minister Podedworna-Tarnowska broni tezy, że Polacy znają się na gospodarce i ekonomii

Minister Podedworna-Tarnowska broni tezy, że Polacy znają się na gospodarce i ekonomii

Wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska bazując na licznych przykładach oraz danych udowadniała, że Polacy znają się zarówno na gospodarce, jak i ekonomii a wyrazem tego jest ich przedsiębiorczość, podczas debaty oxfordzkiej „Polacy nie znają się na gospodarce i ekonomii", która odbyła się 8 października 2015 roku w Ministerstwie Gospodarki.Wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska podczas debaty oxfordzkiej „Polacy nie znają się na gospodarce i ekonomii"  - wokół uczestnicy debaty.
„Największy wzrost PKB w Europie na poziomie ponad 24% w latach 2008 – 2014 wypracowali wszyscy Polacy" – powiedziała Dorota Podedworna-Tarnowska. Poinformowała o udanej emisji 6-letnich obligacji skarbowych nominowanych w euro o najniższej w historii rentowności wynoszącej 0,94% i wartości nominalnej 1,75 mld euro, przeprowadzonej 7 października, którą nadzorowała jako wiceminister odpowiedzialna za zarządzanie długiem publicznym. „Wartość nominalna obligacji zakupionych przez banki centralne i instytucje publiczne była najwyższa w historii wszystkich dotychczasowych emisji polskich obligacji na rynkach zagranicznych, co świadczy o zaufaniu inwestorów do naszej gospodarki" dodała.

Minister Podedworna-Tarnowska przypomniała, że to również dzięki świadomości i znajomości zagadnień ekonomiczno-gospodarczych naszego społeczeństwa Polska w rankingu Banku Światowego „Doing Business 2015" po raz pierwszy znalazła się w czwartej dziesiątce państw o najbardziej przyjaznym otoczeniu dla przedsiębiorczości, zajmując 32 pozycję na 183 krajów. Broniąc tezy o znajomości gospodarki i ekonomii dodała też, że to właśnie dzięki przedsiębiorczości Polaków eksport Polski w 2014 r. osiągnął wartość powyżej 46% PKB, a w połowie 2015 roku przekroczył już 50% PKB, a nasze produkty takie jak meble czy zdrowa polska żywność znane są w całym świecie. Przypomniała, że w bieżącym roku wyszliśmy z procedury nadmiernego deficytu, a według ostatnich danych polski sektor bankowy jest wzorem do naśladowania, bo polskie banki są najsilniejsze w regionie od 2007 roku.

Minister Podedworna-Tarnowska znalazła się w drużynie przeciwnej tezie, a towarzyszyły jej adiunkt w Zakładzie Antropologii Kulturowej UW dr Amanda Krzyworzeka (autorka badań dot. postrzegania finansów i gospodarki przez Polaków, zajmująca się etnopolitologią i antropologią ekonomiczną) oraz przewodniczący Rady Nauczycieli Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego, prodziekan kolegium Finansów i Zarządzania SGH, ekspert Fundacji ds. przedsiębiorczości prof. Piotr Wachowiak.Wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska podczas debaty oxfordzkiej „Polacy nie znają się na gospodarce i ekonomii"  - zdjęcie profilowe.
W drużynie za tezą znaleźli się prof. Witold Orłowski (ekonomista specjalizujący się w zakresie ekonometrii stosowanej i makroekonomii, były szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, specjalny doradca Komisji Europejskiej ds. budżetu, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej), wiceprzewodniczący Forum Młodych przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach Przemysław Grzywa oraz dziennikarz ekonomiczny Gazety Wyborczej, bloger ekonomiczny Maciej Samcik.
 

«Powrót