«Powrót

Minister Szczurek na Światowym Forum Ekonomicznym Davos 2015

Minister Szczurek na Światowym Forum Ekonomicznym Davos 2015

Minister Szczurek na Światowym Forum Ekonomicznym Davos 2015

graficzne przedstawienie mapy świata w tonacji niebiesko-zielonej

Sytuacja na Ukrainie oraz działania niezbędne do przywrócenia wzrostu gospodarczego były jednymi z głównych zagadnień poruszonych podczas Światowego Forum Ekonomicznego, które odbyło się w Davos w Szwajcarii w dniach 21-25 stycznia 2015 r.  W Forum uczestniczył minister finansów Mateusz Szczurek.

O czym dyskutowano w trakcie Forum

Jednym z najważniejszych tematów panelu The Europe Outlook, w którym wziął udział minister Szczurek były priorytety polityki nowej Komisji Europejskiej i jej wpływ na resztę świata. Dyskusja dotyczyły m.in. wspierania inwestycji w Europie przez tzw. Plan Junckera (ustanowienie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) ma ułatwić mobilizację środków finansowych w wysokości 315 mld euro na inwestycje prywatne i publiczne w całej UE. Fundusz ten stanowi rdzeń Planu Inwestycyjnego dla Europy przedstawionego przez Komisję w listopadzie 2014 r.)

W trakcie Scenarios for Ukraine: Unlocking the Virtuous Circle uczestnicy zastanawiali się jak przywrócić odpowiedzialność i przejrzystość działań instytucji państwowych Ukrainy, aby stworzyć trwały fundament nowej umowy społecznej i utrzymać impuls do reform państwowych. W trakcie panelu dyskutowano o inwestycjach publicznych w infrastrukturę, zmianach w sektorze energetycznym, uwalnianiu potencjału innowacyjnego, a także o włączeniu Ukrainy do istniejących łańcuchów produkcji. Podczas Informal Gathering of World Economic Leaders: Growth and Social Inclusion rozmawiano o tym, co zrobić, żeby gospodarki lepiej służyły ludzkości, w tym jak prawidłowo zarządzać osiągnięciami technicznymi, aby wpływały na tworzenie miejsc pracy.

Kolejny panel Informal Gathering of World Economic leaders: Transforming an Uneven Recovery to Robust Growth, prowadzony przez szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, był próbą odpowiedzi na pytanie, jakie konkretne działania polityczne podejmować, by przezwyciężyć takie blokady wzrostu, jak np. niedokończone reformy sektora finansowego, wysoki wskaźnik zadłużenia do PKB i poziom bezrobocia. Debatowano także o zwiększonej zmienności na rynkach finansowych i  rosnącym napięciu geopolitycznym. Zwrócono uwagę na większą rolę współdziałania zaawansowanych i wschodzących gospodarek rynkowych, szczególnie w zakresie realizacji kluczowych reform strukturalnych. Rozważano także jaką rolę powinien odgrywać sektor prywatny w konsolidacji fiskalnej przy jednoczesnym zachowaniu warunków umożliwiających wzrost gospodarczy.

Geneva Ukraine Initiative II była kontynuacją inicjatywy Genewa-Ukraina, która odbyła się 14 września 2014 r. w Genewie, z inicjatywy Klausa Schwaba, założyciela i przewodniczącego Światowego Forum Ekonomicznego. W kontekście rosnącego napięcia między Federacją Rosyjską a Ukrainą i jego skutkami dla Europy i świata zastanawiano się, czy silne zaangażowanie na rzecz pokoju i przywództwa globalnej społeczności biznesowej może odgrywać znaczącą rolę w odbudowie zaufania między oboma krajami.

Rozmowy dwustronne ministra Szczurka

W trakcie Forum minister Szczurek spotkał się także z premierem i ministrem finansów Liechtensteinu Adrianem Haslerem. Rozmowa dotyczyła m.in. inicjatywy Liechtensteinu w zakresie walki z oszustwami podatkowymi i perspektywy ewentualnego skreślenia tego państwa z listy rajów podatkowych. Z kolei podczas spotkania z ministrem handlu i zmian klimatycznych Nowej Zelandii Timem Groserem poruszono kwestie dot. umowy handlowej Nowa Zelandia-UE i poparcia Polski w tej sprawie. Mateusz Szczurek rozmawiał także z minister finansów Ukrainy Natalią Jaresko (kontynuacja dyskusji podjętej podczas wizyty rządowej w Kijowie 19 stycznia br., czytaj więcej: Premier Kopacz i minister Szczurek z wizytą na Ukrainie)

«Powrót