«Powrót

Nowy raport MFW - Europa Środkowa, Wschodnia i Południowo-Wschodnia

Nowy raport MFW - Europa Środkowa, Wschodnia i Południowo-Wschodnia

Nowy raport MFW - Europa Środkowa, Wschodnia i Południowo-Wschodnia

Uczestnicy spotkania, od lewej Bas Bakker, Reza Moghadam, Marek Rozkrut, Assim Husain, James Roaf
Uczestnicy spotkania od lewej Bas Bakker, Reza Moghadam, Marek Rozkrut

W czwartek 17 października w Ministerstwie Finansów odbyła się prezentacja najnowszego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego Central, Eastern and South Eastern Europe, Regional Economic Issues (CESEE REI). Głównym prelegentem był Dyrektor Departamentu Europejskiego MFW, Pan Reza Moghadam. Moderatorem dyskusji był Pan Marek Rozkrut, Główny Ekonomista EY, a spotkanie otworzył Pan Ludwik Kotecki, Główny Ekonomista MF.

Autorzy raportu REI oceniają skutki kryzysu w krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej (tzw. CESEE). W dokumencie dokonano analizy sytuacji gospodarczej 22 państw, w tym Polski. Raport zawiera rekomendacje działań, jakie państwa regionu powinny  podjąć, aby zniwelować skutki kryzysu ciągnącego się od 2008/9 roku oraz pobudzić wzrost gospodarczy w długiej perspektywie.

- Osiągnięcie długoterminowego wzrostu gospodarczego jest jednym z największych wyzwań dla krajów w tym regionie mówił Ludwik Kotecki, główny ekonomista MF. - Kluczowe jest wzmocnienie wzrostu, nie tylko poprzez działania cykliczne, ale również przez zmiany strukturalne - dodał.

Pan Reza Moghadam zaznaczył, że analiza sytuacji Polski, jako gospodarki wschodzącej jest niezmiernie interesująca, ponieważ w czasie kryzysu nasz kraj okazał się o wiele bardziej odporny na zawirowania niż inne państwa regionu. Polska była jednym z dwóch krajów w regionie (z Albanią), w którym nie było recesji.

Pod względem działań proponowanych przez Fundusz – między innymi wzmacniania handlu międzynarodowego i inwestycji oraz zwiększania elastyczności rynku pracy - znajdujemy się na średnim poziomie wśród krajów CESEE.

- Polska może jeszcze wiele zrobić, aby poprawić swoją pozycję - mówił Reza Moghadam, dodając że - kluczowym elementem jest równoczesny postęp w kilku obszarach – na przykład wspieranie rozwoju inwestycji oraz właściwsze dopasowanie kwalifikacji zawodowych do stanowisk oferowanych przez rynek pracy.

W panelu, którego moderatorem był Pan Marek Rozkrut, główny ekonomista EY udział wzięli:

Pan Reza Moghadam –  Dyrektor Departamentu Europejskiego MFW
Pan Assim Husain – Zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego MFW
Pan Bas Bakker – Szef Wydziału w Departamencie Europejskim MFW
Pan James Roaf – Przedstawiciel MFW w Polsce, Szef Biura Regionalnego MFW

Pliki do pobrania

«Powrót