«Powrót

O podatkowej pomocy dla rodzin

O podatkowej pomocy dla rodzin

O podatkowej pomocy dla rodzin

Pierwszy od prawej minister finansów Mateusz Szczurek. Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska
Uczestnicy konferencji pt. Wsparcie rodzin z dziećmi na utrzymaniu w rozwiązaniach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych jako element polityki rodzinnej państwa. Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska
Konferencja pt. Wsparcie rodzin z dziećmi na utrzymaniu w rozwiązaniach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych jako element polityki rodzinnej państwa. Od lewej minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister finansów Mateusz Szczurek, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska

O tym, w jaki sposób system podatkowy wspiera rodziny z dziećmi mówił minister finansów Mateusz Szczurek podczas konferencji, zorganizowanej 26 marca br. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. – W 2012 r. mieliśmy 80 mld ulg w polskim prawie podatkowym. W tym zawiera się wiele preferencyjnych podatków VAT, które również wspierają rodziny. Wartość ulg w PIT sięgnęła 12 mld złotych – podkreślił minister.

Podczas konferencji pt. Wsparcie rodzin z dziećmi na utrzymaniu w rozwiązaniach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych jako element polityki rodzinnej państwa Mateusz Szczurek powołał się również na raport OECD, według którego obciążenie podatkowe rodzin z dwojgiem i więcej dzieci jest niższe, niż w krajach o wysokiej dzietności i przeciętnie w Europie.

Minister wskazał, że aby zwiększyć ulgi, konieczne byłyby dodatkowe dochody budżetu lub zmniejszenie innych wydatków. Zaznaczył jednak, że struktura ulg może być inna. – Dwanaście miliardów złotych ulg w PIT to wysoka kwota. Warto więc, aby w pełni spełniała swój cel – ocenił szef resortu finansów i dodał, że z obecnego systemu korzystają głównie osoby z górnej skali podatkowej i dochodowej.

Obniżenie opodatkowania rodzin z dziećmi nie musi spowodować eksplozji demograficznej – podkreślił minister, dodając że jest to jeden z wielu czynników decydujących o tym, czy młodzi ludzie zdecydują się na posiadanie dzieci. Zgadzając się z koniecznością korekt, przestrzegał równocześnie przed kosztami ewentualnej rewolucji podatkowej.

W czasie konferencji przedstawiono aktualnie obowiązujące w Polsce, Francji i na Węgrzech rozwiązania podatkowe na rzecz wsparcia rodzin z dziećmi na utrzymaniu. Następnie poddano je analizie i ocenie w trakcie dyskusji panelowej z udziałem przedstawicieli środowisk naukowych. Podczas konferencji zaprezentowano propozycje modyfikacji systemu podatkowego w tym obszarze, przygotowane przez Związek Dużych Rodzin 3+ oraz wynikające z opracowania przygotowanego na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP przez Fundację CenEA.

Organizatorami konferencji były Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus".

Poza ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem udział w konferencji wzięli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka, sekretarz stanu w MF Janusz Cichoń, podsekretarz stanu w MPiPS Elżbieta Seredyn, prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski oraz przewodnicząca Związku Dużych Rodzin „3 Plus" Joanna Krupska.

«Powrót