«Powrót

Porozumienie ws. zwalczania przestępczości gospodarczej

Porozumienie ws. zwalczania przestępczości gospodarczej

Porozumienie ws. zwalczania przestępczości gospodarczej

Od lewej minister Bartłomiej Sienkiewicz, prokurator generalny Andrzej Seremet oraz minister Mateusz Szczurek podają sobie dłoń podczas podpisania porozumienia o współpracy w zwalczaniu przestępczości gospodarczej. Fot. MSW
Od lewej minister Mateusz Szczurek, minister Bartłomiej Sienkiewicz oraz prokurator generalny Andrzej Seremet siedzą za stołem prezydialnym podczas podpisania porozumienia o współpracy w zwalczaniu przestępczości gospodarczej. Fot. MSW
Infografika: walka z przestępczością białych kołnierzyków

Ministrowie finansów oraz spraw wewnętrznych: Mateusz Szczurek i Bartłomiej Sienkiewicz wraz z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem podpisali 30 stycznia 2014 r. porozumienie o ściślejszym współdziałaniu w walce z przestępcami podatkowymi.

Porozumienie o współpracy w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań w odniesieniu do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej zmierza do wzmocnienia współpracy służb i organów państwa odpowiadających za zwalczanie przestępczości podatkowej (tzw. białych kołnierzyków), także transgranicznej. Ten rodzaj działalności przestępczej powoduje poważne konsekwencje: uszczuplając podatki i generując dług publiczny szkodzi finansom państwa i zwiększa obciążenia podatkowe uczciwych przedsiębiorców i wszystkich obywateli. – Przestępczość gospodarcza powoduje nierówności w funkcjonowaniu gospodarki. Współpraca służb jest kluczowa – powiedział minister Mateusz Szczurek.

Dzięki porozumieniu służby skarbowe, policja, sądy i prokuratura zwiększą koordynację swoich działań, w tym dotyczących taktyki i standardów zapobiegania i zwalczania różnych obszarów przestępczości gospodarczej. Poprawi się również integracja kierunków zmian w prawie. Zmiany mają prowadzić m.in. do bardziej skutecznego ewidencjonowania i zarządzania zabezpieczonym mieniem pochodzącym z przestępstw gospodarczych. Porozumienie przewiduje również np. wspólne specjalistyczne szkolenia dla funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i policjantów pionu kryminalnego. Szczegółowymi rozwiązaniami zajmą się wspólne grupy robocze.

 

Zobacz film z podpisania porozumienia ws. zwalczania przestępczości gospodarczej

«Powrót