«Powrót

Rząd przyjął zmiany w prawie podatkowym

Rząd przyjął zmiany w prawie podatkowym

Rząd przyjął zmiany w prawie podatkowym

Rada Ministrów przyjęła 18 marca br. założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, które przygotowało Ministerstwo Finansów. Projekt zmian, zawierający ponad 100 regulacji, konsultowano z licznymi partnerami społecznymi i organizacjami przedsiębiorców oraz uzgodniono z innymi resortami.

Zmiany mają za zadanie przede wszystkim zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych oraz uszczelnienie systemu poboru podatków. Nowelizacja jest z jednej strony reakcją na bieżące, pilne potrzeby podatników, a z drugiej strony pozwoli sprawniej zwalczać oszustwa podatkowe i reagować na patologiczne zachowania – powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. – Docelowo konieczna jest jednak kompleksowa kodyfikacja ogólnego prawa podatkowego, co nastąpi w dłuższej perspektywie. Ułatwienie różnych procedur sprawi, że kontakt obywateli z urzędem skarbowym stanie się bardziej przyjazny. Planowane i zatwierdzone dzisiaj przez rząd uproszczenia zawierają rozwiązania takie jak wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych, informatyzację sprawdzania dokumentacji księgowej czy unowocześnienie doręczania pism urzędu wyjaśnił  minister.

W praktyce oznacza to, że zamiast składać oddzielne dokumenty do akt każdej sprawy, możemy w formie elektronicznej, bez opłaty skarbowej, zgłosić do centralnego rejestru pełnomocnika, który będzie nas reprezentował we wszystkich sprawach podatkowych. Zamiast długich i uciążliwych kontroli księgowość podatkowa może być prowadzona elektronicznie, co pozwoli na szybszą analizę danych, skróci czas kontroli i ograniczy angażowanie podatnika. Nie będziemy już też musieli odbierać pism w miejscu zamieszkania. Wskażemy adres do korespondencji, jaki nam odpowiada – nasz, do pełnomocnika lub nawet drogą elektroniczną.

Drugi cel, czyli skuteczniejsze ściągnie oszustw podatkowych, zakłada przede wszystkim wprowadzenie tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Pozwoli ona na zwalczanie sztucznych konstrukcji prawnych, zwykle zawierających elementy zagraniczne, wykorzystywanych zazwyczaj przez wielkie korporacje do unikania zapłaty podatku. Narzędzie to będzie służyć  przede wszystkim prewencji. Jest to mechanizm powszechnie stosowany na świecie a jego wprowadzenie zaleca Komisja Europejska. Polska należy do nielicznych krajów, które takich rozwiązań jeszcze nie wprowadziły. Stosowanie klauzuli będzie jednak powiązane z licznymi rozwiązaniami zabezpieczającymi, takimi jak ekspercka Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniująca sporne sprawy czy niewykonalność spornych decyzji.

Wśród innych rozwiązań, które mają pomóc w skuteczniejszym zwalczaniu oszustw podatkowych, znajdzie się m.in. wyznaczenie jednego „wiodącego" urzędu  w sprawach powiązanych podmiotów objętych właściwością miejscową różnych urzędów czy wprowadzenie „grupowego" wniosku o interpretację, który pozwoli na wyjaśnienie wątpliwości dotyczących transakcji dla wszystkich zainteresowanych kontrahentów. Projekt zakłada również wprowadzenie możliwości zapłaty podatku w imieniu podatnika oraz możliwość nieodpłatnego dostępu przez Internet do Rejestru Zastawów Skarbowych, czyli zabezpieczenia na ruchomościach i zbywalnych prawach majątkowych.

Więcej informacji na stronie Rządowego Centrum Legislacji

 

Paragraf - element graficznyTemat: Zmiany w Ordynacji podatkowej – założenia
Autor: Włodzimierz Gurba - zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Podatkowej, Ministerstwo Finansów
Do pobrania: plik MP3 (2,98 MB)
Treść wypowiedzi: plik PDF (119 KB)
 

Paragraf - element graficznyTemat: Zmiany w Ordynacji podatkowej – proces legislacyjny
Autor: Włodzimierz Gurba - zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Podatkowej, Ministerstwo Finansów
Do pobrania: plik MP3 (828 KB)
Treść wypowiedzi: plik PDF (66 KB)
 

Paragraf - element graficznyTemat: Planowane wejście w życie zmian w Ordynacji podatkowej
Autor: Włodzimierz Gurba - zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Podatkowej, Ministerstwo Finansów
Do pobrania: plik MP3 (885 KB)
Treść wypowiedzi: plik PDF (117 KB)

«Powrót