«Powrót

Samorząd terytorialny: zadania, finanse, nadzór

Samorząd terytorialny: zadania, finanse, nadzór

Samorząd terytorialny: zadania, finanse, nadzór

Zdjęcie przedstawia siedzących przy stole: wiceminister finansów Izabelę Leszczynę oraz przedstawicieli Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy

W środę 21 maja w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie wiceminister finansów Izabeli Leszczyny z przedstawicielami Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

Podczas spotkania wiceminister, Pełnomocnik Rządu do spraw Informacji i Edukacji Finansowej Izabela Leszczyna przedstawiła strukturę samorządu terytorialnego w Polsce. Rozmawiano o podziale kompetencji i zadań pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego, jak również o źródłach ich dochodów, poziomie niezależności w zarządzaniu dochodami oraz udziale w procesie legislacyjnym.

Jednostki samorządu terytorialnego cieszą się dużą autonomią pod względem wydawania środków finansowych – powiedziała Izabela Leszczyna. – Jeżeli wziąć pod uwagę wszystkie JST, ich źródła finansowe to w połowie dochody własne, a w połowie subwencje ogólne oraz dotacje celowe. Ponieważ tylko dotacje celowe muszą być wydawane zgodnie z wytycznymi, zdecydowaną większością środków samorząd terytorialny może dysponować według swojego uznania – tłumaczyła podczas spotkania.

Przedstawiciele Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych zwrócili szczególną uwagę na podatek od nieruchomości, który jest jednym z najstabilniejszych i najbardziej wydajnych źródeł dochodów gmin.

Podczas prezentacji przedstawiono działania podjęte w czasie kryzysu finansowego oraz rolę Banku Gospodarstwa Krajowego w finansowaniu projektów JST. Dyskutowano również na temat warunków utrzymania zrównoważonego budżetu oraz funkcjonowania w ramach wieloletnich prognoz finansowych, a także o nadzorze, w tym sprawowanym przez Regionalne Izby Obrachunkowe, jak również o pomocy rządu centralnego w sytuacjach kryzysowych. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy departamentów Finansów Samorządu Terytorialnego, Podatków Lokalnych oraz Długu Publicznego.

Przedstawiciele Kongresu zakończą swoją wizytę sporządzeniem raportu, który wykaże stan realizacji założeń Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego w Polsce.

Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy jest organem doradczym Komitetu Ministrów, reprezentującym władze lokalne i regionalne państw Rady Europy. Najważniejszym zadaniem Kongresu jest ocena sytuacji demokracji lokalnej w państwach członkowskich. Przeprowadza w tym celu regularne wizyty oraz prowadzi konstruktywny dialog z rządami członkowskimi i zachęca je do szerszego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces decyzyjny. Kongres ocenia również przestrzeganie zasady subsydiarności.

«Powrót