«Powrót

Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego w Warszawie

Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego w Warszawie

Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego w Warszawie

Dyskusja o bieżących wydarzeniach gospodarczo-finansowych w UE oraz rozwój współpracy w tym obszarze w wymiarze europejskim i wielostronnym to temat spotkania ministrów finansów Francji, Niemiec i Polski: Michela Sapina, Wolfganga Schaublego oraz Mateusza Szczurka, które odbyło się 6 lipca 2015 r. w Warszawie. Rozmawiano m.in. o rozwoju Unii Gospodarczej i Walutowej, w tym o relacjach między pogłębiającą się integracją strefy euro a krajami spoza strefy.

Ministrowie finansów Francji, Niemiec i Polski: Michel Sapin, Wolfgang Schauble oraz Mateusz Szczurek

Dyskutowano także o sposobach poprawienia wdrożenia tzw. zaleceń gospodarczych dla państw członkowskich (Country Specific Recommendations) w ramach Semestru Europejskiego w UE, pogłębieniu współpracy między krajowymi bankami rozwoju (w Polsce to Bank Gospodarstwa Krajowego) w celu dalszego pobudzenia inwestycji, w szczególności ze strony kapitału prywatnego oraz możliwości wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (w ramach tzw. Planu Junckera). Ministrowie podkreślili również znaczenie wypracowania zrównoważonego porozumienia pomiędzy płatnikami netto a beneficjentami wśród państw członkowskich w ramach dorocznej procedury budżetowej UE oraz rolę wspólnych działań zapobiegających unikaniu płacenia podatków pośrednich i bezpośrednich.

Ministrowie finansów Francji, Niemiec i Polski wyrazili zadowolenie z odnowienia tej formuły współpracy, która wykracza poza mechanizm spotkań dwustronnych oraz regularnych posiedzeń Rady ECOFIN w Brukseli. Formuła trójstronna umożliwia m. in. wymianę poglądów między krajami członkowskimi strefy euro i krajem spoza strefy, dla którego stabilności i rozwój strefy ma istotne znaczenie gospodarcze i polityczne. Ministrowie potwierdzili potrzebę regularnej wymiany poglądów na szczeblu ministerialnym i eksperckim. Uzgodnili, że kolejne spotkania będą odbywały się w cyklu półrocznym. Najbliższe planowane jest w Berlinie na początku 2016 roku.

Uczestnicy spotkania ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego

Ostatnie kryzysowe lata w UE przyniosły tzw. wzmocnienie współpracy gospodarczej na forum UE. Wiele unijnych zasad, do których zobowiązują się państwa członkowskie wraz z przystąpieniem do UE, zyskało szczególnie na znaczeniu. Zamknięcie się na współpracę i skupienie na narodowym protekcjonizmie byłoby szkodliwe dla Polski –  dla jej rozwoju gospodarczego dostęp do zagranicznych rynków ma kluczowe znaczenie. Dlatego nasz kraj dąży do pogłębienia współpracy ekonomiczno-finansowej. Przybiera ona przede wszystkim postać zbioru zasad dotyczących finansów publicznych, nazywanych Paktem Stabilności i Wzrostu oraz wytycznych dotyczących sfery gospodarczej w ramach tzw. Semestru Europejskiego (czyli procesu wzmocnionej koordynacji polityk gospodarczych państw członkowskich UE). O ich ramach zawsze warto rozmawiać, szczególnie z tak istotnymi partnerami, jak Niemcy i Francja.

«Powrót