«Powrót

Spotkanie z prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Spotkanie z prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Spotkanie z prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Spotkanie ministra finansów z prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, 6 marca 2014 r. - uczestnicy delegacji MF i EBI siedzą za okrągłym stołem

Minister finansów Mateusz Szczurek spotkał się 6 marca br. z prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Wernerem Hoyerem  oraz wiceprezesem odpowiedzialnym za współpracę Banku z Polską Laszlem Baranyay'em. Rozmawiano o pomocy dla Ukrainy oraz współpracy naszego kraju z EBI.

Podczas spotkania w Ministerstwie Finansów Mateusz Szczurek wyraził zadowolenie z ogłoszonej 5 marca br. zapowiedzi uruchomienia unijnego pakietu wsparcia dla Ukrainy, w którym uczestniczyć ma również EBI. Minister wyraził również oczekiwanie, że EBI podejmie dodatkowe działania zwiększające jego aktywność na Ukrainie.

Minister Szczurek podkreślił znaczenie relacji Polski z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, o czym świadczy m.in. utrzymujący się w ostatnich latach rekordowo wysoki poziom zaangażowania Banku w naszym kraju. Minister zaakcentował chęć utrzymania tego trendu oraz zachęcał EBI do dalszego zacieśniania współpracy z Polską w nowych obszarach, kwalifikujących się do współfinansowania.

Prezes EBI dziękując za dotychczasową współpracę zaznaczył, że Polska jest największym beneficjentem kredytów Banku wśród państw członkowskich, które przystąpiły UE po 2004 r., a szóstym spośród wszystkich krajów otrzymujących wsparcie z EBI (4 miejsce w 2013 r.).

Rozmowa dotyczyła również perspektyw rozwoju współpracy w roku bieżącym w odniesieniu do nowej perspektywy finansowej na lata 2014-20. Minister Szczurek zwrócił ponadto uwagę na systematyczny wzrost zatrudnienia Polaków w EBI oraz wyraził nadzieję na wspieranie tego trendu przez władze Banku.

***

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją finansową Unii Europejskiej. W przypadku Polski EBI odgrywa znaczącą rolę we współfinansowaniu licznych projektów inwestycyjnych na obszarze całego kraju (sektor publiczny, samorządowy i prywatny). Od początku swojego funkcjonowania w Polsce, tj. od 1990 roku, Bank udzielił polskim podmiotom finansowania na łączną kwotę prawie 44,3 mld EUR (wartość podpisanych kredytów wg stanu na koniec stycznia 2014 r.). Rozwój działalności EBI w Polsce gwałtownie przyspieszył z chwilą przystąpienia Polski do UE, osiągając rekordowy poziom ok. 5,7 mld EUR w 2013 r. Kredyty oferowane przez EBI charakteryzują się bardzo konkurencyjnymi warunkami finansowymi i stanowią jedno z najatrakcyjniejszych źródeł pozyskiwania długoterminowego finansowania dłużnego.
 

«Powrót