«Powrót

Trzecia edycja raportu "Preferencje podatkowe w Polsce"

Trzecia edycja raportu "Preferencje podatkowe w Polsce"

Trzecia edycja raportu "Preferencje podatkowe w Polsce"

Ministerstwo Finansów informuje, że zakończyło pracę nad kolejną edycją raportu "Preferencje podatkowe w Polsce".

Analizą zostały objęte preferencje funkcjonujące w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa (podatku od towarów i usług, podatku akcyzowym, podatkach dochodowych: PIT i CIT) oraz w podatkach lokalnych stanowiących dochody jednostek samorządów terytorialnych.

Globalna wartość preferencji podatkowych w 2011 r. wyniosła 79,1 mld zł, co stanowi 5,2 proc. PKB.

Głównym obszarem wspieranym przez państwo poprzez udzielone preferencje jest niezmiennie rodzina i pomoc socjalna. Obszar ten stanowi połowę preferencji funkcjonujących w systemie podatkowym. Kolejnymi grupami, które korzystają z pomocy państwa poprzez system podatkowy są gospodarka (17 proc.), rolnictwo i zdrowie (po 9 proc.).

Podobnie jak w poprzednich edycjach dokonano pogłębionej analizy wybranych preferencji podatkowych. Tegoroczne analizy skupiły się na efektywności preferencyjnego opodatkowania podatników prowadzących działalność gospodarczą na terenie specjalnych stref ekonomicznych, obniżonej stawce VAT na usługi pracochłonne oraz instrumentach autonomii podatkowej gmin w podatku rolnym.

Raport wraz z załącznikami znajduje się na stronie Finanse.mf.gov.pl w zakładce ABC Podatków/Preferencje podatkowe w Polsce.

«Powrót