«Powrót

Umowa o kredycie dla Ukrainy podpisana

Umowa o kredycie dla Ukrainy podpisana

Umowa o kredycie dla Ukrainy podpisana

9 września br. ministrowie finansów Polski i Ukrainy: Mateusz Szczurek oraz Natalia Jaresko podpisali „Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej". Polska zobowiązała się do udzielenia preferencyjnego kredytu do wysokości 100 milionów euro przeznaczonego na finansowanie eksportu towarów i usług z naszego kraju na Ukrainę, w szczególności w zakresie modernizacji infrastruktury drogowej granic i budowy ukraińsko-polskich przejść granicznych.

W ramach umowy kredytowej będą zawierane kontrakty handlowe pomiędzy polskimi przedsiębiorcami i ukraińskimi importerami. Więcej o umowie w komunikacie „Kredyt dla Ukrainy na wsparcie polskiego eksportu".

Strona ukraińska wyraziła zainteresowanie polskim kredytem rządowym w wysokości do 100 milionów euro podczas wizyty premier Ewy Kopacz na Ukrainie 19 stycznia 2015 r.

W trakcie spotkania 9 września rozmawiano również o współpracy dwustronnej między Polską a Ukrainą,  w szczególności o decentralizacji finansów publicznych oraz sytuacji gospodarczej i finansowej wschodniego sąsiada.

Równolegle odbyło się spotkanie delegacji służb celnych Polski i Ukrainy pod przewodnictwem podsekretarza stanu w MF, szefa Służby Celnej Jacka Kapicy oraz przewodniczącego Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy Romana Nasirowa.

Rozmówcy pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę. Wskazali też obszary dalszych działań, w tym wprowadzenie wspólnych kontroli graniczno-celnych, wymianę informacji o towarach i środkach transportu, porównanie statystyki celnej wzajemnego handlu, a także realizację projektu twinningowego, mającego wspierać Państwową Służbę Fiskalną Ukrainy we wdrażaniu elementów zintegrowanego zarządzania granicą w aspekcie celnym.

Strona ukraińska zainteresowana jest zapoznaniem się z rozwiązaniami sprzyjającymi ułatwieniu i przyspieszeniu odpraw celnych. Strona polska wyraziła gotowość wspierania Ukrainy w procesie dostosowania legislacji, procedur i praktyki w obszarze celnym do wymogów wynikających z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

«Powrót