«Powrót

X Ranking Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej

X Ranking Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej

X Ranking Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej

17 grudnia 2013 r. w Warszawie odbyła się uroczysta gala, na której nagrodzono laureatów X Rankingu Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej.

W tym roku sporządzony został jubileuszowy X ranking i po raz kolejny spośród 400 urzędów wybrano te, które działają najszybciej i najlepiej. Podsumowano także wyniki z całej dekady i wyróżniono te urzędy skarbowe, które w pierwszej dziesiątce pojawiały się najczęściej.

Tegoroczne wydarzenie – tak jak w poprzednich czterech latach – objęło patronatem Ministerstwo Finansów. W uroczystościach wziął udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Kapica oraz Janusz Janowski koordynujący zadaniami Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów.


Urzędy Skarbowe

W X rankingu, tak jak w poprzednim, urzędy były oceniane w dwóch kategoriach: skuteczność (nieomylność) i efektywność (pracowitość), a następnie ułożona została klasyfikacja generalna. Przy czym oddzielnie oceniano urzędy różnej wielkości. Za duże US uznane zostały te, które zatrudniają powyżej 130 pracowników. Za średnie – te, w których pracuje od 61 do 130 osób. Z kolei małe to takie, w których zatrudnienie nie przekracza 60 pracowników. W odrębnej grupie oceniono urzędy wyspecjalizowane, obsługujące dużych podatników.

W kategorii skuteczność i w zestawieniu generalnym wśród wyspecjalizowanych urzędów skarbowych wygrał III Mazowiecki US w Radomiu.

Wśród dużych urzędów skarbowych najlepszy okazał się US Wrocław-Śródmieście. Wygrał zarówno w kategorii skuteczność, jak i w zestawieniu generalnym.

Zwycięzca klasyfikacji generalnej w podkategorii urzędów średniej wielkości to US w Kłodzku. Okazał się też najbardziej efektywny.

W tym roku bardzo dobrze wypadł US w Wołowie (woj. dolnośląskie) , który od I do VIII rankingu nie pojawiał się w pierwszej dziesiątce. Teraz okazał się najlepszy wśród małych urzędów w klasyfikacji generalnej i kategorii efektywność.

Wśród laureatów w kategorii skuteczność – oprócz wcześniej wymienionych – znalazły się też US w Wągrowcu (średni) i w Ustrzykach Dolnych (mały). Najbardziej efektywnymi urzędami (poza wspomnianymi) okazały się: US Łódź-Widzew (duży) i II Wielkopolski US w Kaliszu. 


Izby Skarbowe

W oddzielnym rankingu oceniono 16 izb skarbowych. Tak jak w zeszłym roku zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w kategorii efektywność najlepsza okazała się Izba Skarbowa w Białymstoku. Z kolei najbardziej skuteczną izbą okazała się ta w Zielonej Górze.


W klasyfikacji obejmującej wszystkie 10 edycji konkursu, z 380 urzędów małych, średnich i dużych urzędów najlepszy okazał się US w Krasnymstawie. Z kolei spośród urzędów wyspecjalizowanych w zestawieniach sporządzanych od pięciu lat wygrał II Wielkopolski US w Kaliszu.

Wszyscy laureaci zaznaczali, że ich sukces to przede wszystkim zasługa zespołu, z którym pracują, i dobrej organizacji pracy.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Kapica podkreśla, że administracja podatkowa zmierza w kierunku profesjonalnej, nowoczesnej i przyjaznej dla klientów organizacji. Rozwijając: profesjonalnej, bo odpowiednio wyszkolonej i przygotowanej merytorycznie do właściwej realizacji stawianych przed nią zadań. Nowoczesnej – bo dobrze zorganizowanej i wyposażonej w narzędzia dopasowane do technologicznych wyzwań nadchodzących lat, otwartej na otoczenie. Przyjaznej – bo nastawionej na to, by w relacjach z obywatelami pomagać i wspierać dobrowolne wypełnianie przez nich obowiązków podatkowych.

«Powrót