«Powrót

XI Ranking Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej

XI Ranking Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej

XI Ranking Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej

zdjęcie laureatów XI rankingu urzędów skarbowych Dziennika Gazety Prawnej
Zdjęcie przedstawia od prawej: Jacek Kapica (podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów), Tadeusz Haberka (dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu), Grzegorz Daniec (naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu), Agnieszka Tałasiewicz (lider zespołu postępowań podatkowych i sądowych w dziale doradztwa podatkowego EY), Michał Goj (dyrektor postępowań podatkowych i sądowych w dziale doradztwa podatkowego EY), Katarzyna Jędrzejewska (zastępca szefa działu w Gazecie Prawnej)

18 grudnia 2014 r. w Warszawie odbyła się uroczysta gala, na której nagrodzono laureatów XI Rankingu Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej. Wydarzenie objęło patronatem Ministerstwo Finansów. W uroczystości wziął udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Kapica oraz zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów Małgorzata Szafoni.

Jedenasty raz spośród 400 urzędów wybrano te, które działają najskuteczniej i najefektywniej. Podczas oceny efektywności brano pod uwagę również liczbę podatników przypadających na jednego urzędnika. Laureaci zostali wyłonieni w czterech grupach, małe urzędy (poniżej 60 pracowników), średnie (do 130 pracowników), duże oraz wyspecjalizowane urzędy skarbowe. W osobnym zestawieniu oceniono 16 izb skarbowych, ocenie podlegały efektywność oraz skuteczność.

Nagrodzone urzędy skarbowe

I US w Białymstoku wygrał w grupie dużych urzędów skarbowych, w kategorii efektywność i w zestawieniu generalnym. Urząd z Białegostoku okazał się najlepszy w skutecznej egzekucji, wyniosła ona prawie 59 proc. Kolejny urząd zanotował 54 proc., a najgorszy 22 proc. US w Chorzowie wygrał jako najbardziej skuteczny (nieomylny) duży urząd skarbowy. US w Lesznie okazał się najlepszy w grupie średnich urzędów skarbowych. Wygrał w kategorii skuteczność, jak i w zestawieniu generalnym. Jako najbardziej efektywny został oceniony US w Bartoszycach. Skuteczność egzekucji wyniosła tu ponad 63 proc., kolejny urząd zanotował 56 proc., a najgorszy 27 proc. W grupie małych urzędów skarbowych zwyciężyły ex aequo US w Lubaczowie i US w Krasnymstawie. Urząd z Krasnegostawu okazał się najbardziej efektywny. Najwyższą skutecznością może się poszczycić US w Wieruszowie, uzyskał najwyższe noty zarówno, jeżeli chodzi o zasadność postępowań (wszystkie zakończyły się decyzjami), jak i prawidłowość rozstrzygnięć. Podobnie w przypadku urzędów w Lubaczowie (drugie miejsce) i Opolu Lubelskim (trzecie miejsce). Warmińsko-Mazurski US w Olsztynie wśród urzędów wyspecjalizowanych został zwycięzcą w zestawieniu generalnym oraz w kategorii efektywność. I Śląski US w Sosnowcu w grupie urzędów wyspecjalizowanych okazał się najbardziej skuteczny.

Nagrodzone izby skarbowe

Izba Skarbowa w Białymstoku okazała się najlepsza w kategorii efektywność. Najszybciej załatwiała odwołania od decyzji urzędów skarbowych, średnio 73 dni (izba, która wypadła pod tym względem najgorzej potrzebowała 185 dni). Izba Skarbowa w Szczecinie okazała się najbardziej skuteczna. Wojewódzki sąd administracyjny uchylił jedynie 0,5 proc. wydanych przez nią decyzji (najgorzej wypadająca izba zanotowała prawie 14 proc.). W klasyfikacji generalnej na pierwszym miejscu znalazła się Izba Skarbowa w Kielcach.

Laureaci zaznaczali, że sukcesy izb i urzędów skarbowych to głównie zasługa zespołów, z którymi pracują i dobrej organizacji pracy.

Podczas gali wręczania wyróżnień XI Rankingu Urzędów Skarbowych odbyła się debata, w której wziął udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Kapica, dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu Tadeusz Haberka, naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu Grzegorz Daniec, przedstawiciele EY Michał Goj i Agnieszka Tałasiewicz oraz zastępca szefa działu w Gazecie Prawnej Katarzyna Jędrzejewska. Debata dotyczyła zmian w Administracji Podatkowej, które mają wejść w życie w 2015 r. i 2016 r. Poruszone zostały zagadnienia zmian organizacyjnych w izbach i urzędach skarbowych w związku z konsolidacją procesów pomocniczych, usprawniania systemu obsługi i wsparcia podatnika, a także dostępu podatników do nowych usług świadczonych przez Administrację Podatkową (m.in. usługa asystenta podatnika).

«Powrót