«Powrót

Bank Pomysłów podlaskiej Służby Celnej zaprezentowany w Bratysławie

Bank Pomysłów podlaskiej Służby Celnej zaprezentowany w Bratysławie

Bank Pomysłów podlaskiej Służby Celnej zaprezentowany w Bratysławie

  • Bank Pomysłów Izby Celnej w Białymstoku to rozwiązanie, które promuje innowacyjność oraz kreatywność pracowników.
  • Dzięki Bankowi zrealizowano m.in. aplikację Mobilna Granica i elektroniczną wymianę pism z sądami.
  • Bank znalazł się wśród 20 najlepszych rozwiązań z praktyki zarządzania w administracji.



Najlepsze praktyki zarządcze przedstawiono 30 listopada 2016 r. Bratysławie podczas 7. Europejskiej Konferencji Użytkowników CAF (Wspólnej Metody Oceny, ang. Common Assessment Framework – CAF) pt. „Usprawnienia CAF – jak je identyfikować, wybierać i wdrażać". 20 najlepszych spośród 44 zgłoszonych wybrali eksperci z Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej w Maastricht (EIPA). Wśród nich znalazła się dobra praktyka pod nazwą „Bank Pomysłów", stworzona przez Izbę Celną w Białymstoku.

Jak działa Bank Pomysłów

Bank powstał w 2008 r. po dokonaniu samooceny metodą CAF w Izbie Celnej w Białymstoku. Pracownicy izby oraz podległych jej urzędów celnych i oddziałów celnych mogą zgłaszać do Banku swoje propozycje usprawnień. Są one następnie analizowane pod względem przewidywanych efektów i możliwości zastosowania. Niektóre z propozycji są zalążkiem do wprowadzenia rozwiązań innowacyjnych w całej Służbie Celnej. Bank Pomysłów usprawnia proces komunikacji wewnętrznej w Służbie Celnej województwa podlaskiego. Dzięki niemu kierownictwo dostaje sygnał, które aspekty działalności są ważne dla personelu, na które zwrócić uwagę, a które należy poprawić – bardzo często bez dodatkowych nakładów finansowych. Funkcjonowanie Banku promuje innowacyjność oraz kreatywność pracowników.

Przykłady wykorzystanych pomysłów zgłoszonych do Banku

  • aplikacja Mobilna Granica – zapewnia bieżącą informację podróżnym i przedsiębiorcom o czasie oczekiwania na polskich przejściach granicznych z Białorusią, Rosją i Ukrainą,
  • usprawnienie obsługi zgłoszeń elektronicznych – podnosi jakość usługi świadczonej klientom,
  • elektroniczna wymiana pism z sądami – usprawnia obsługę spraw i poprawia relacje z interesariuszami.

Rozwiązanie prezentowane w Bratysławie przez białostocką Izbę Celną jest dowodem na to, że dobre praktyki zarządcze mogą być propagowane przez polskie urzędy administracji publicznej i stosowane przez jej odpowiedniki w innych krajach.

«Powrót