«Powrót

Komunikat MF

Komunikat MF

Komunikat MF

W związku z pojawiającymi się w prasie informacjami na temat pisma Pana Wojciecha Kowalczyka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, informujemy, że sprawa nie dotyczy kwestii ochrony konsumentów. Pismo stanowi wyłącznie odpowiedź na postulat legislacyjny Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego dotyczący przyznania organowi nadzoru prawa do wydawania rekomendacji dotyczących dobrych praktyk i stabilnego zarządzania zakładami ubezpieczeń. Postulat ten został zgłoszony w trakcie prac nad projektem Założeń do projektu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która ma na celu implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II). Od 2012 r. ww. projekt Założeń, zgodnie z wymogami Regulaminu pracy Rady Ministrów, jest przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych (wszelkie dokumenty związane z tym procesem zostały zamieszczone na stronie BIP RCL). Kwestia przyznania uprawnienia do wydawania rekomendacji w zakresie sektora ubezpieczeniowego od 2012 r. była przedmiotem rozbieżności pomiędzy Ministerstwem Finansów a Przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego (podnoszonych m.in. na Komitecie Rady Ministrów w dniu 31 października 2012 r.).

Informujemy, że popieramy w pełni postulaty dotyczące zwiększenia poziomu ochrony konsumentów na rynku usług finansowych, co znajduje potwierdzenie w szeregu aktów prawnych, a także w przygotowanym projekcie Założeń do projektu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w którym poza wymaganymi ustawodawstwem unijnym regulacjami dotyczącymi ochrony konsumentów, znajdą się także dodatkowo szersze rozwiązania mające na celu wzmocnienie pozycji podmiotów korzystających z usług ubezpieczeniowych.

Ponadto, na poziomie Unii Europejskiej trwają finalne prace, przy czynnym udziale naszych przedstawicieli, nad aktami prawnymi, które mają na celu zwiększenie poziomu ochrony konsumentów na rynku usług finansowych. Niebawem zostanie ostatecznie przyjęte rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących produktów inwestycyjnych (obecnie trwają finalne prace lingwistyczne), które ma na celu poprawę przejrzystości rynku produktów inwestycyjnych, w tym ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych, dla inwestorów indywidualnych. Rozporządzenie będzie obowiązywało bezpośrednio bez konieczności jego implementacji. Ponadto, w dniu 15 maja 2014 r. została podpisana dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych uchylająca dyrektywę 2004/39/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (MiFID II), która przewiduje m.in. nowelizację dyrektywy 2002/92/WE w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie produktów inwestycyjnych opartych na ubezpieczeniu. Powyższa nowelizacja będzie wymagała odpowiednich, w tym prokonsumenckich zmian legislacyjnych na poziomie krajowym, przede wszystkim w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Ministerstwo Finansów bierze również aktywny udział w pracach na poziomie Unii Europejskiej nad projektem nowej dyrektywy w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego (IMD2).

«Powrót