«Powrót

MFW udostępnił Polsce Elastyczną Linię Kredytową

MFW udostępnił Polsce Elastyczną Linię Kredytową

MFW udostępnił Polsce Elastyczną Linię Kredytową

W dniu 14 stycznia 2015 r. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła wniosek polskich władz o udostępnienie na kolejne dwa lata Elastycznej Linii Kredytowej ‑ Flexible Credit Line (FCL) - w wysokości 15,5 mld SDR (równowartość ok. 22,1 mld USD).

Instrument FCL przyznawany jest jedynie krajom o wyjątkowo stabilnych fundamentach makroekonomicznych i skutecznej polityce gospodarczej. Obecnie korzystają z niego, oprócz Polski, jedynie Meksyk i Kolumbia. Eksperci Funduszu pozytywnie oceniają dotychczasową politykę makroekonomiczną Polski, co jest warunkiem uzyskania dostępu do FCL. Instrument ten odgrywa ważną rolę z punktu widzenia zewnętrznej stabilizacji polskiej gospodarki, ochrony wartości polskiej waluty oraz wsparcia wiarygodności Polski na międzynarodowych rynkach finansowych.

Ryzyka zewnętrzne, choć uległy w ostatnim okresie zmniejszeniu, dalej stanowią potencjalne zagrożenia dla polskiej gospodarki. Przewlekłe spowolnienie w strefie euro i na rynkach wschodzących mogą mieć negatywny wpływ poprzez kanały handlu i sentymentu rynkowego. Inne zagrożenia to napięcia geopolityczne wokół konfliktu Rosji z Ukrainą oraz silniejsza od oczekiwanej reakcja rynków na normalizację polityki monetarnej USA. Te czynniki przesądziły o utrzymaniu dostępności FCL, na wniosek Polski, ale w zmniejszonej w stosunku do dotychczas obowiązującej wysokości (wcześniejsza umowa z 2013 r. opiewała na 22 mld SDR).

Dotychczasowe linie (od 2009 r.) ułatwiały Polsce w okresie globalnego kryzysu finansowego dostęp do finansowania rynkowego, sprzyjając obniżaniu premii za ryzyko na rynkach finansowych, co pozwoliło zmniejszać koszty obsługi zagranicznego zadłużenia. Polska zamierza w dalszym ciągu traktować FCL jako instrument zapobiegawczy i nie zamierza dokonywać ciągnięć środków w ramach przyznanego instrumentu.

Komunikat MFW

«Powrót