«Powrót

Minister Mateusz Szczurek na nieformalnym posiedzeniu Rady ECOFIN w Atenach

Minister Mateusz Szczurek na nieformalnym posiedzeniu Rady ECOFIN w Atenach

Minister Mateusz Szczurek na nieformalnym posiedzeniu Rady ECOFIN w Atenach

W dniach 1-2 kwietnia br. w Atenach odbędzie się nieformalne posiedzenie Rady ECOFIN, w którym wezmą udział unijni ministrowie finansów oraz prezesi banków centralnych. Polskę będzie reprezentować minister finansów Mateusz Szczurek oraz prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. W trakcie ww. spotkania zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące unijnej polityki gospodarczej i finansowej.

1 kwietnia br. ministrowie finansów omówią problemy społeczne występujące w UE oraz ich wpływ na wzrost gospodarczy, w oparciu o prezentację Instytutu Bruegel. Ponadto będzie miała miejsce dyskusja dotycząca bieżącej sytuacji gospodarczej i perspektyw w zakresie wzrostu gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na rynkach finansowych.

Ministrowie i prezesi banków centralnych zapoznają się także z komunikatem z 27 marca br., w którym Komisja Europejska przedstawiła pakiet działań mających stymulować nowe zróżnicowane formy długoterminowego finansowania gospodarki. Zostanie także przyjęte stanowisko UE na spotkanie G20 na szczeblu ministrów finansów i prezesów banków centralnych w dniu 11 kwietnia br. oraz oświadczenie ministra finansów Grecji, jako przewodniczącego Rady ECOFIN, na wiosenne spotkanie Komitetu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w dniach 12-13 kwietnia br.

1 kwietnia br. odbędzie się także 13. doroczne posiedzenie Rady Ministerialnej Instrumentu Euro-Śródziemnomorskiego Partnerstwa i Inwestycji (FEMIP). FEMIP to instrument finansowy Europejskiego Banku Inwestycyjnego adresowany do państw partnerskich UE z regionu Morza Śródziemnego. Tematyka tegorocznego spotkania ministerialnego skupiać się będzie wokół oceny dotychczasowych obszarów wsparcia, jak również identyfikacji możliwych przewag konkurencyjnych w regionie, które mogłyby zostać wsparte przez Bank w perspektywie do 2020 r.

W drugim dniu obrad ministrowie finansów oraz prezesi banków centralnych zapoznają się z prezentacją Komisji Europejskiej dotyczącą reformy strukturalnej europejskiego sektora bankowego, odnoszącą się do przedstawionego w styczniu br. projektu rozporządzenia w sprawie środków strukturalnych zwiększających odporność instytucji kredytowych UE. Celem reformy jest m.in. zapobieganie ryzykom systemowym, upadłościom dużych, złożonych i wzajemnie powiązanych banków i ograniczenie podejmowania przez nie nadmiernego ryzyka. Zakresem rozporządzenia objęte będą europejskie banki o globalnym znaczeniu systemowym oraz banki, które spełniły określone kryteria.

Ponadto ministrowie finansów i prezesi banków centralnych zapoznają się ze stanem prac w zakresie unii bankowej, w tym w odniesieniu do uzgodnionego z Parlamentem Europejskim projektu rozporządzenia w sprawie jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji kredytowych. Przewodnicząca Rady Nadzoru jednolitego mechanizmu nadzoru przedstawi także stan przygotowań do wdrożenia jednolitego mechanizmu nadzoru, co ma nastąpić w listopadzie br.
 

«Powrót