«Powrót

Polski wkład we wsparcie najuboższych państw świata

Polski wkład we wsparcie najuboższych państw świata

Polski wkład we wsparcie najuboższych państw świata

  • W Indonezji odbyło się posiedzenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA), które pomaga ubogim krajom świata.
  • Rekordowy budżet IDA (docelowo 75 mld dolarów) wesprze m.in. państwa dotknięte kryzysem uchodźczym.
  • Polska przekaże na programy pomocowe 17,3 mln euro.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (International Development Association – IDA) to jedna z wyspecjalizowanych agencji Grupy Banku Światowego, która skupia 173 państwa. IDA udziela średnio- i długoterminowej pomocy rozwojowej najuboższym państwom świata. 14-15 grudnia 2016 r. w Yogyakarcie (Indonezja) odbyło się spotkanie Stowarzyszenia z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Finansów oraz Narodowego Banku Polskiego. Podczas spotkania uzgodniono tzw. 18. Uzupełnienie Funduszy IDA (kolejne uzupełnienia uzgadniane są w cyklach trzyletnich).

Budżet IDA

48 państw-dawców pomocy zadeklarowało swoje wpłaty do IDA. W najbliższym okresie oczekuje się też deklaracji wsparcia przez kolejne kraje. W efekcie wielkość budżetu IDA ma osiągnąć rekordową kwotę 75 mld USD. Aby podnieść skuteczność Stowarzyszenia w rozwiązywaniu problemów globalnych, w tym w ramach Agendy 2030 oraz implementacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, IDA po raz pierwszy podjęło decyzję o zwielokrotnieniu akcji finansowej. Zostaną do tego wykorzystane m.in. środki pozyskiwane na międzynarodowych rynkach finansowych.

Polska wysoko ocenia skuteczność projektów realizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju i wesprze je kwotą 17,3 mln euro.

Wsparcie dla krajów w kryzysie

Uczestnicy ustalili m.in. zakres programów pomocowych, które będą finansowane przez IDA w kolejnych latach. Najważniejszym zadaniem będzie wsparcie wzrostu i zatrudnienia w państwach objętych pomocą, jednak organizacja będzie finansować także m.in. projekty wspierające reformy instytucjonalne, w tym związane z zapobieganiem oszustwom finansowym. Wzrosną przede wszystkim środki dla państw, które znajdują się w sytuacjach kryzysowych, w tym wynikających z napływu uchodźców. Obecnie 75 krajów ma prawo do korzystania z pakietu finansowego IDA.

«Powrót